Faydalı BilgilerSağlık

Sigarayı Bırakın, Hem Ömrünüzü Hem De Paranızı Biriktirmeye Başlayın

Sigaranın zararları saymakla bitmiyor, bu yüzden sigarayı bırakmak ile ilgili makalemizle sizlerleyiz. Bunun yanında tabi ki bağımlıları için sigarayı bırakmak oldukça güç. Öncelikle sigaranın ana maddesi olan nikotine bakıldığında verdiği zararların birçoğunun ölümle sonuçlandığı bilinmekte.

Sigarayı Bırakın, Hem Ömrünüzü Hem De Paranızı Biriktirmeye Başlayın

Sigaranın zararları saymakla bitmiyor, bu yüzden sigarayı bırakmak ile ilgili makalemizle sizlerleyiz. Bunun yanında tabi ki bağımlıları için sigarayı bırakmak oldukça güç. Öncelikle sigaranın ana maddesi olan nikotine bakıldığında verdiği zararların birçoğunun ölümle sonuçlandığı bilinmekte. Verdiği zararların yanı sıra sigara gibi tütün mamullerinin fiyatlarında da her geçen gün artmalar olduğunu görmekteyiz. Sigara bilindiği üzere hem fiziksel, hem zihinsel olarak hayatımızı etkiliyor. Haliyle ekonomik yaşantımızı da etkileyen sigaradan kurtulmak ve ciğerlerimizi tahribattan korumak için yararlı besinler de tüketmekle kanser riskini en az seviyeye indirmek mümkün.

Hayata Bağlayan Besinler

Limon kandaki toksinlerin temizlenmesinde oldukça önemli bir rol oynuyor. Bunun yanında havuç, içerdiği A vitamini sayesinde ciltte oluşan tahribatları önlerken, brokoli kansere adeta bir savaş açıyor. Zencefilin sigara içme isteğini yavaş yavaş öldürdüğünü ve bol miktarda demir – mineral içeren ısırgan otunun dezenfektan özelliği sayesinde ciğerlerde biriken nikotinin atılmasında önemli bir yere sahip olduğunu bilmekte fayda var.

Ne Kadar Hızda Öldürüyor?
Ne Kadar Hızda Öldürüyor
Ne Kadar Hızda Öldürüyor

Yılda 5 milyon kişi sigaranın verdiği zararlar sonucu ölüyor. İlerleyen yıllarda acil ve gerekli önlemler alınmadığı takdirde ise bu ölümlerin yılda 8 milyonu geçeceği bildiriliyor. Her türlü tütün kullanımının sonucunda kanser olanların felç ve ölümcül kalp hastalıklarından hayatını kaybettiği ifade ediliyor. Sigarayı bırakmak bu yüzden oldukça önemli.

Ekonomik Yönden Nelere Mal Oluyor?

Dünya çapında sigara gibi tütün mamullerinin her yıl, milyar dolara mal olduğu vurgulanmakta. Örneğin ABD’de yıllık kaybın 92 milyar olduğu tahmin edilmektedir. Bugün en ucuz sigaranın 10 TL olduğunu var sayarsak her gün günde bir paket sigara içen bir kişinin ayda 300 TL gibi bir miktar kaybettiği sonucuna varılıyor. Sigara kullanımının azaltılmasında yılda 3.600 TL tasarruf ediliyor. Bunun yanında sigaranın sağlığa verdiği zararla, sağlık harcamaları bir hayli artıyor.

Sigarayı Bırakmak İçin Ne Yapmalı?

Araştırmalara göre meditasyon, yoga türü zihni ve bedeni rahatlatacak aktiviteler sigarayı bırakmakta oldukça yardımcı oluyor. Vücuda yapılan egzersizler serotonin ve dopamin artışı sebebiyle nikotine olan ihtiyacı azaltır. Bunun yanında sigara hakkında düşünmekten uzak durmakta da epeyi bir fayda sağlandığı gözleniyor.

Bir önceki yazımız olan Para Yönetiminde Yapılan Hatalar Nelerdir? başlıklı makalemizde Para Yönetiminde Yapılan Hatalar, Para Yönetiminde Yapılan Hatalar İndirim Tuzakları ve Para Yönetiminde Yapılan Hatalar Nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler
Daha fazla göster

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat
Araç çubuğuna atla