GenelSiyasetçiler

Sırasıyla Türkiye’nin Cumhurbaşkanları

Sırasıyla Türkiye'nin Cumhurbaşkanları ve Görev Süreleri

Sırasıyla Türkiye’nin Cumhurbaşkanları

Sırasıyla Türkiye’nin Cumhurbaşkanları adlı makalemizde M. Kemal Atatürk’ten beri ülkemize Cumhur Başkanlığı yapmış kişileri sıralayacağız.

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK Görev Süresi: 29 Ekim 1923- 10 Kasım 1938.  15 yıl TBMM tarafından 29 Ekim 1923 günü Cumhuriyet ilan edilirken, Mustafa Kemal de Cumhurbaşkanı seçildi. 1938’deki ölümüne dek arka arkaya 4 kez cumhurbaşkanı seçilen Atatürk, bu görevde en uzun kalan Cumhurbaşkanıdır.

İSMET İNÖNÜ Görev Süresi: 11 Kasım 1938 – 22 Mayıs 1950. 12 yıl Atatürk’ün ölümünden sonra 1938 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Türkiye’nin ikinci cumhurbaşkanı olarak seçilen İnönü, cumhurbaşkanlığının yanı sıra CHP Genel Başkanlığı’na da getirilmiştir.

CELAL BAYAR Görev Süresi: 22 Mayıs 1950 – 27 Mayıs 1960. 10 yıl Çok partili siyasi yaşamın başlaması üzerine 1946 yılında Adnan Menderes, Fuat Köprülü ve Refik Koraltan ile birlikte Demokrat Partiyi kurdu. 22 Mayıs 1950 yılında Cumhurbaşkanı oldu.

CEMAL GÜRSEL Görev Süresi: 27 Mayıs 1960 – 28 Mart 1966.  6 yıl 27 Mayıs 1960 günü gerçekleştirilen askeri müdahaleden hemen sonra MBK’nın başına getirildi. 28 Mayıs’ta devlet ve hükumet başkanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri Başkomutanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı yetkilerini üstlenerek yeni hükumeti kurdu.

CEVDET SUNAY Görev Süresi: 28 Mart 1966 – 28 Mart 1973.  7 yıl 1960 yılında Genelkurmay Başkanlığı’na atanmıştır. 1966 yılında emekliye ayrılmasının ardından Cumhuriyet Senatosu kontenjan üyeliğine getirildi. Sunay, Gürsel’in rahatsızlığı sebebiyle cumhurbaşkanlığı görevinin sona ermesi üzerine 28 Mart 1966’da Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Türkiye’nin beşinci cumhurbaşkanı seçilmiştir.

Sırasıyla Türkiye’nin Cumhurbaşkanları

FAHRİ KORUTÜRK Görev Süresi: 6 Nisan 1973.  6 Nisan 1980  7 yıl Deniz Kuvvetleri Komutanlığı görevinden 1960 yılında emekli olmuştu. Daha sonra Moskova Büyükelçiliğine atanmıştır. 1973 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Türkiye Cumhuriyetinin altıncı cumhurbaşkanı olmuştur.

KENAN EVREN Görev Süresi: 9 Kasım 1982 – 9 Kasım 1989  7 yıl 7 Mart 1978’de Genelkurmay Başkanlığı’na atandı. Bu görevi sırasında 12 Eylül 1980’de gerçekleştirilen askeri darbeyle diğer görevlerinin yanı sıra Milli Güvenlik Konseyi ve devlet başkanlığını da üstlendi. 7 Kasım 1982’de halkoyuna sunulan Anayasa ile Türkiye’nin yedinci cumhurbaşkanı olmuştur.

TURGUT ÖZAL Görev Süresi: 9 Kasım 1989 – 17 Nisan 1993.  4 yıl 2 Eylül 1980 askeri müdahalesinden sonra kurulan hükumete ekonomik işlerden sorumlu Başbakan Yardımcısı olarak atandı. 1982 yılında bu görevinden istifa etti. Ekim 1989’da Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Türkiye Cumhuriyetinin sekizinci cumhurbaşkanı olarak seçildi.

SÜLEYMAN DEMİREL Görev Süresi: 16 Mayıs 1993 – 16 Mayıs 2000.  7 yıl 20 Ekim 1991’de yapılan genel seçimler sonrasında Doğru Yol Partisi ile Sosyal demokrat Halkçı Partinin oluşturduğu 49. Hükumette başbakan olarak görev aldı. 16 Mayıs 1993 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Türkiye’nin 9. Cumhurbaşkanı olarak seçilmiştir.

AHMET NECDET SEZER Görev Süresi: 5 Mayıs 2000’de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Türkiye’nin onuncu cumhurbaşkanı olarak seçilmiştir.

ABDULLAH GÜL Görev Süresi: 28 Ağustos 2007 – 28 Ağustos 2014 yıllarında, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Türkiye’nin on birinci Cumhurbaşkanı olarak seçilmiştir.

RECEP TAYYİP ERDOĞAN Görev süresi: 10 Ağustos 2014 Günümüzde hala Cumhurbaşkanı olarak görev yapmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Dünya Ülkelerinin Yüzölçümleri başlıklı makalemizde Dünya Ülkelerinin Yüzölçümleri, Dünya Ülkelerinin Yüzölçümlerinin Sıralanışı ve Ülkelerin Yüzölçümleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu