Sağlık

Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Sivilce izleri buluğ çağına gelen neredeyse her gencin yaşadığı bir problemdir. Genellikle yüz bölgesinde görülen sivilce kuruduktan sonra yüzde lekeler bırakır. Bu lekeler müdahale edilmediği takdirde çok uzun yıllar boyunca yüzde kalır ve geçmesi pek mümkün olmayabilir. Bazı makyaj türleri sivilcelerin kapatılmasında işe yarasa da bazıları hiç bir şekilde geçmez. Sivilce İzleri Nasıl Geçer? adlı yazımızda bu lekeleri ortadan kaldırmak için yapılması gereken işlemlerin neler olduğunu anlatacağız.

Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Yüzde meydana gelen sivilceler bazı insanlarda bir kaç hafta içinde tamamen geçerken bazılarında yıllar geçmesine rağmen izleri kalır ve bu izler yüzde çukurların oluşmasına neden olur. Özellikle sivilce ile oynayan ve durmadan kaşıyanların yüzlerindeki sivilce izleri hep kalır. Bu tür lekelere ve izlere maruz kalamamak için ilk yapılması gereken şey sivilcelerle asla oynamamak ve kaşımamaktır. Yağlı ciltlerde çok fazla görülen cilt lekeleri kist şeklinde çıktığında yüzde çok derin izler bırakabilir.

Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Sivilce lekelerinden kısa süre içinde kurtulmak istiyorsanız bağışıklık sisteminizi güçlü tutmanız gerekmektedir. Bağışıklı sistemi güçlü olan insanlarda genelde beyaz kan hücreleri vücudun her bölgesindeki iltihaplarla savaşıyorlar. Sivilcelerin içinde bulunan iltihaplı yapının tamamen yok olması için güçlü bir bağışıklık sistemine ihtiyaç vardır. Sivilce izleri bağışıklığı düşük olan insanlarda zamanla sivilce çukurlarına dönüşür. Bu çukurlar bazı insanlarda ömür boyu geçmez ve sürekli yüzlerinde taşımak zorunda kalırlar. Sivilce izlerinden kurtulmak için aslında yapılması gereken ilk işlem sivilcelerin oluşumunu engellemektir. Bu yüzden sivilceye neden olan tüm besinlerden uzak durma gerekmektedir. Cildin ve özellikle yüzün yağlanması önlenmelidir. Yüz bölgesi sürekli temizlenmeli ve gözenekler havalandırılmalıdır. Bu sayede sivilce oluşumu azalır. Sivilce oluşumunu engellemek için yüz bölgesinde çıkan bir iki sivilceyi asla sıkmamak çok önemlidir. Sivilcenin içinde bulunan iltihap ne kadar çok dağılırsa yeni sivilcelerin oluşması da o kadar hızlanacaktır.

Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Sivilce İzleri Nasıl Geçer? Sivilce İzlerine Ne İyi Gelir?

Yoğurt: Yoğurdun içinde bulunan laktik asit cildin beyazlamasına yardımcı olan bir asit türüdür. Sivilcenin yüzde bıraktığı tahrişi ve çukuru azaltan yoğurt sivilce oluşumunu önlemeye de yardımcı olur. Yoğurdu gece uyumadan 1 saat önce yüzünüze iyice yedirebilir bu sayede yüzde oluşan sivilce izlerini azaltabilirsiniz. Yoğurt maskesi yüzünüzde 20 dakika kaldıktan sonra ılık su ile yıkayabilirsiniz.

Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Portakal: Portakalın içinde bulunan C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir. Güçlü bir bağışıklık sistemi de vücutta meydana gelen tüm iltihapların atılmasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra C vitamini içerdiği asitler sayesinde yüz bölgesinde bulunan gözeneklerin açılmasına ve hava almasına yardımcı olmaktadır. Sivilce izlerinin azalması için kış aylarında her gün mutlaka 1 adet portakal yemek gerekiyor.

Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Limon: Limonda tıpkı portakal gibi bağışıklık sistemine direkt etki eden bir ürün. Bağışıklık sistemi limon tüketimi ile güçlendikçe vücutta oluşan iltihaplanmalar ile daha iyi savaşıyor. Limonun içinde bulunan asitlerde portakaldaki gibi gözenekleri açıyor ve cildin hava almasını sağlıyor.

Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Salatalık: Salatalık sivilce nedeni ile yüzde oluşan kızarıklıkları önlemeye yardımcı bir üründür. Geceleri uyumadan önce yüzünüze bir kaç adet salatalık dilimi yerleştirin ve bu şekilde en az 15 dakika beklettikten sonra yüzünüzü yıkayın. Kısa zamanda faydasını göreceğinize inanıyoruz.

Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Bir önceki yazımız olan Kaygı ve Stresi Azaltan Yiyecekler başlıklı makalemizde Kaygı ve Stresi Azaltan Yiyecekler, Kaygıyı Azaltan Yiyecekler ve Mutluluk Veren Elementler hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu