Sağlık

Siyah Noktalardan Kurtulmanın Yöntemleri

Bakım konusunda insanların en çok şikayet ettiği konulardan biri siyah noktalardır. Ancak siyah noktalardan kurtulmanın yöntemleri mevcuttur.

Siyah Noktalardan Kurtulmanın Yöntemleri

Bakım konusunda insanların en çok şikayet ettiği konulardan biri siyah noktalardır. Ancak siyah noktalardan kurtulmanın yöntemleri mevcuttur. Bizler de sizin için siyah noktalardan kurtulmanın en kolay yöntemlerini araştırarak bir araya getirdik. Siyah noktalardan kurtulmanın yöntemleri nelerdir hep beraber incelemeye başlayalım.

Siyah Nokta Nedir ?

Siyah noktalar ciltte oluşan fazla yağlanmaların ardından ölü derilerin cilt üzerinde birikinti oluşturarak meydana getirdiği cilt problemidir. Siyah noktaların en temel sebebi cilt üzerinde oluşan bu ölü deri birikintileridir. Bunun dışında birde tozlanma, makyaj artıkları, kir gibi dış sebeplerde siyah nokta oluşumunda etkili sebeplerdir. Siyah noktalar için eczanelerde ve kozmetikçilerde bir çok maske satılmaktadır. Bunları kullanarak siyah noktalardan kurtulmak mümkündür ancak biz sizlere siyah noktalardan kurtulmak için evde hazırlayabileceğiniz doğal yöntemlerden bahsedeceğiz.

Limon ile siyah noktalardan kurtulma yöntemi

Siyah noktalardan kurtulabilmek için evde hazırlayabileceğiniz yöntemler arasında en popüler olanı limon suyu ile siyah noktalardan kurtulma yöntemidir. Limon suyu cilt üzerinde bulunan gözeneklerin küçülmesini sağlamaktadır. Gözenekler küçülünce haliyle siyah noktalar kendileri için bir yuva bulamayarak oluşumu engellenmiş olur. Bir miktar limon suyunu bir pamuk yardımı ile cildinize uygulayabilirsiniz. Sabahları bu uygulamayı yapmanız durumunda cildiniz siyah noktalardan arınır ve gözenekler küçülür. Ancak dikkat edilmesi gereken bir husus ise limon suyunun asidik olmasıdır. Asidik özelliğe sahip olan limon suyu eğer cildinizde alerjiye sebep oluyorsa hemen bu uygulamayı kesmeniz gerekmekte.

Kil maskesi ile siyah noktalardan kurtulma yöntemi

siyah noktalardan kurtulma yöntemleri
siyah noktalardan kurtulma yöntemleri

Özellikle son yıllarda en çok kullanılan yöntemlerden biri de kil maskesi ile siyah noktalardan kurtulmadır. Kil maskesi hazırlamak için herhangi bir aktardan bir miktar kil alın aldığınız bu kili hafif limon suyu ve sirke ile karıştırarak cildinize uygulayabilirsiniz. Ancak kil maskesini uygulamadan önce yüzünüze biraz sıcak su buharı tutarsanız bu buhar yüzünüzdeki gözenekleri bir miktar açacaktır ve maskeniz daha da etkili olacaktır.

Siyah nokta bandı ile siyah noktalardan kurtulma

Siyah nokta bantları da yüzünüzdeki siyah noktalardan kurtulabilmeniz için çok etkili bir yöntemdir. Eczane veya kozmetik dükkanlarından satın alabileceğiniz siyah nokta temizleme bantlarını kullanabilirsiniz. Bu siyah nokta temizleme bantları yüzünüzdeki gözeneklerin açılmasına sebep olur. Bu yüzden tekrar siyah noktaların çıkmasını engellemek için siyah nokta bantı uygulamasından sonra gözenek sıkılaştırıcı kremler kullanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Düz Bir Göbek İçin En Etkili Yöntemler başlıklı makalemizde Düz Bir Göbek İçin En Etkili Yöntemler, Düz Bir Karın İçin En Etkili Yöntemler ve Göbek yağları nasıl erir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler
Daha fazla göster

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat
Araç çubuğuna atla