İş Fikirleri ve İmkanlarıSektörel

Solucan Gübresi Üretimi Nasıl Yapılır

Solucan Gübresi Üretimi Hakkında

Son yıllarda ülkemizde önemli bir gelir kapısı olan solucan gübresi üretimi birçok kişiyi cezbetmiş durumda. Her ne kadar görüntüde insanları tiksindirebilse de solucanlar, hazırlanan gübrelerden yüksek verim ve iyi gelir elde edilmektedir. Önümüzdeki dönemlerde gübre kullanım alanında ilk sırayı alacağı tahmin edilmektedir. Ülkemizde yaklaşık olarak dört bin civarında resmi ve gayri resmi solucan üreticisi bulunmaktadır. Bunların 11 tanesini lisanslı şirketler yönetiyor. Gübrenin fiyatı 2,5 TL’den solucanın tanesi de 8 ile 25 kuruş arasında satışa sunulmaktadır. Dilerseniz evinizin bodrumunda dilerseniz de kendinize bir tesis kurarak solucan gübresi üretimine başlayabilirsiniz.

Özellikle öğrencilerin, emeklilerin, ev hanımlarının veya işsiz insanların ilgi gösterdikleri solucan gübresi üretimi kimi zaman aylık 30 bin TL ye kadar gelir getirebilmektedir. Tabi burada dikkat etmek gerekiyor. Bu işi başarmak ve iyi bir solucan gübresi üretmek için en az iki yıllık bir emek gerekmektedir. Sabredemeyip kapatan çok insan vardır. Bununla ilgili çeşitli kurumlar eğitim seminerleri ermekle beraber derneklerde kurulmuştur. Solucan üretimi için gerekli olanlar

Kapalı Alanda Solucan Gübresi Üretimi

Kapalı Alanda Solucan Gübresi Üretimi
Kapalı Alanda Solucan Gübresi Üretimi

Bunu üç şekilde yapmak mümkündür. İlki beton zemin üzerinde olur. Geldiği gibi direk beton zemin üzerinde yığınlar oluşturarak yapabilirsiniz. Yere döktüğünüz kompost ile solucanları iç içe koyarak yığınak yapabilirsiniz. Bu şekilde hem daha kolay hem de maliyeti daha az olur. Kompostun nemli olması ancak şıkınca su gelmemesi lazım. Bunun anında kasaların içerisinde de yapabilirsiniz. Kasaların alt kısmı beş, on cm aralığında delinmelidir ki hava alsın. Kasa uzunluğu 70-80 cm arasında olup eni de bir metre kadar olmalıdır. Kasaların plastik veya ahşap olması lazım, metal kasalar uygun değil. Son olarak ta özel üretin kasaları mevcuttur ancak bu maliyeti arttıracaktır. Kapalı alanların doğrudan güneş ışığına maruz kalmayacak bir yerden seçilmesi gerekmektedir. Ne kadar geniş alanınız olursa üretiminiz daha rahat ve daha verimli olmaktadır.

Solucan

Solucanları internet üzerinde satış yapan yerlerden temin edebilirsiniz.

Kompost (Mama)

Kompost denen solucanların beslenmesini sağlayan mamalar büyük baş hayan gübresinden elde edilebilir. Eğer büyük baş hayvan yetiştiriciliği yapıyorsanız solucan gübresi üretiminin maliyetini azaltabilirsiniz. Bunun yanında çimen, çay posası, yumurta kabukları, talaş, kağıt parçaları ve bir çok madde kompost yapımında kullanılabilir. Örneğin sığır dışkısı, çay posası ve taze çimenden kompost yapılabilir tabi hepsinin oranları farklı farklı olmaktadır.

Solucan Gübresi Hasadı

Tanklar solucan gübresiyle dolduğunda solucanların tanklardan çıkarılmaları gerekmektedir. Bunun için delikli meyve kasalarına solucan maması yerleştirerek yankın üstüne bırakın zaten mamaya gelecekler solucanlar bu kasada toplanacaktır, sizde solucanları farklı bir tanka üretim için alabilirsiniz.

solucan gübresi için ilk başta küçük ölçekte bir üretim yapmaya çalışın tek bir kasa gibi. Başarı oranınıza göre yönteminizi belirleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı başlıklı makalemizde Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı, Kredi Notu Nedir ? Ne İşe Yarar? ve Kredi Notunuzun Değerlendirmesi Nasıl Yapılır ? hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler
Daha fazla göster

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

Kapat
Kapat
Araç çubuğuna atla