Araç çubuğuna atla
Faydalı Bilgiler

Şömine Nasıl Temizlenir, Şömine Temizlemenin Püf Noktaları

Bir şömineye sahip olmak soğuk günlerde evinizi ısıtmak ve aydınlatmak için mükemmel bişeydir. Ancak bu güzelliğin tabi ki birde zahmeti bulunmakta, yani temizliği, Bu makalemizde sizlere şömine nasıl temizlenir anlatacağız.

Evinizde bir şöminenin bulunması ev ortamını tamamen değiştirebilmektedir. Şöminenin sıcaklığı kurudur, verdiği koku güzel ve ateşin yansıması sizi hikayeler anlatmaya, okumaya, ve evinizde tatlı bir sohbet havası oluşturmaya davet eder. E tabi bu kadar güzelliğin ufak birde zahmeti olsun değil mi. Şöminenin temizliği oldukça önemlidir. Şömine nasıl temizlenir, şömineyi temizlerden dikkat etmeniz gereken püf noktalar nelerdir. Bunları hep birlikte inceleyebiliriz.

Şömine, kullanımının sağlıklı olması ve sorun olmaması için nasıl temizleneceğini ve iyi durumda tutulmasını bilmek gereklidir. Günlük kullanırsanız, haftada bir temizlik yaptığınız için, bacayı temizlemek için hangi adımları izleyeceğinizi bilmek ister misiniz? O zaman size söyleyelim.

Şömine Nasıl Temizlenir ?

Şömine nasıl temizlenir
Şömine nasıl temizlenir

Şömine temizliği için hazırlanın Bacaları temizlemeye başlamadan önce, diğer ev temizliğinde olduğu gibi, ihtiyacınız olan her şeye sahip olmalısınız. İlk olarak, etrafına tuval gibi kalın bir bez yerleştirin, böylece şömineye en yakın alanı kirletmeyeceksiniz. Bu kumaşı, her temizlikte kullanabilmeniz için depoda veya uygun olduğunu düşündüğünüz başka bir yerde saklayabilirsiniz. Ardından, kıyafetlerinizi ve eldivenlerinizi iyi örtecek bir önlük giyin ve elbette temizlik için ihtiyacınız olacak tüm aletleri ve ürünleri hazırlayın.

Kısmen yanmış olan ahşapları çıkarın. Yanma sırasında daha az duman oluşturduğundan kuru odun kullanılması tavsiye edilir.

ASHES’i metal kollektör veya badil ile sökünüz.

ASH’in kalıntılarını küçük bir fırça ile çekin.

Duvarları ve çatıyı metal kıllı bir fırça ile kazıyın, bu şekilde kurum birikimini önlersiniz.

Duvarlara baca temizliği için özel bir ürün uygulayarak derin temizleme yapın. Zaten hazırlanmış satın alırsanız, paket üzerinde görüntülenen talimatları izlemeniz gerekir. İsterseniz evde suyla seyreltilmiş sirke veya kabartma tozu ve normal bulaşık makinenizde uygulayabileceğiniz bir macun hazırlayarak doğal bir temizlik ürünü de yapabilirsiniz. Kir derecesine bağlı olarak, uygulanan ürünün 15 ila 30 dakika bekletilmesini sağlayın ve ardından sıcak suyla nemlendirilmiş bir bezle çıkarın.

Bütün temizlik araçlarını ve temizlik ürünlerini toparlayın ve normal yerlerine bırakın.

Kışın verdiğiniz kullanıma bağlı olarak her 2 veya 3 yılda bir olabilir. Bu sırada bacadan dışarıya giden borular temizlenir. Bu görevin bir profesyonel tarafından yapılması önerilir; bununla birlikte yangın riskini, kötü yanmanın ortaya çıkardığı gazların zehirlenmesi ve kurulumun olası arızalanmasını önleyebilirsiniz.

Şöminenizi temizledikten sonra yine şömineniz ve evinize getirdiği sıcaklığın tadını çıkarabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kireçlenen ve Kararan Çaydanlık Nasıl Temizlenir başlıklı makalemizde Çaydanlık nasıl temizlenir, çaydanlık temizleme ve çaydanlık temizleme yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu