Sosyal Medya

Sosyal Medya Bağımlılığından Nasıl Kurtulabiliriz?

Sosyal Medya Bağımlılığından Nasıl Kurtulabiliriz?

Sosyal Medya Bağımlılığından Nasıl Kurtulabiliriz?

Hiç şüphesiz çoğumuzun sosyal medya hesapları vardır. Gündelik hayatta bu hesaplara girmeden, başkalarının gönderilerine veya beğeni sayılarına bakmadan duramıyoruz. Kin nerede, ne yapmış, nasıl, ne yemiş, kimlerle beraber gibi bir çok soruyu merak ediyoruz. Bu merak bizi öylesine ele geçiriyor ki neredeyse 2 dakikada bir açıp aynı sayfaya bakmaktan kendimizi alıkoyamıyoruz. Bu olayı abartarak bağımlılık haline dönüştürüyoruz. Hatta gün geçtikçe elimizden telefon eksik olmuyor. Telefonumuz olmadığında gidip bilgisayardan yada tabletten günlük sosyal medya dozumuzu alıyoruz. Peki Sosyal Medya Bağımlılığından Nasıl Kurtulabiliriz? Sosyal medya bağımlılığından kurtulmanın yollarını sizler için araştırdık ve hazırladık.

Düzenli planlar oluşturmak

Sosyal medya bağımlısı bireylere bakıldığında hayatlarında bir düzen olmadığı görülür. Bu nedenle sosyal medyada çok vakit geçirdikleri düşünülür. Bu neticede bağımlılıktan kurtulmak için planlar yapmalıyız. Gündelik ve haftalık olarak çoğu aktivitemizi düzenlemeliyiz. Düzenli olarak belirlenen aktivitelerden sonra da sosyal medya için zaman ayırmalıyız. Nitekim bu şekilde planlar yapmanız hem sosyal medya kullanım sürenizi düşürmenize hem de hayatınızın daha verimli olmasına yardımcı olacaktır. Bu planlama işlemi yapılırken plan içerisindeki aktivitelerin yerlerinin değiştirilmemesi önem arz eder. Örneğin her gün sabah saat 8 de kahvaltı yapıyorsanız bunu sürekli hale getirin. Yada her sabah olmasa bile iki günde bir koşun, her sabah 7.30’da ekmeğe çıkın, gazete alıp gazete okuyun. Bu saydıklarımızı düzenli yaparsanız çok farklı bir sistemden düzenli bir sisteme geçiş yapmış olursunuz. Bu sayede sosyal medya bağımlılığından bir nebze olsun kurtulmuş olursunuz.

Düzenli planlar oluşturmak

Alternatif bir aktivite denemek

Eğer sosyal medya sizin ana işiniz değilse sürekli olarak sosyal hesaplarda gezinmek büyük bir vakit kaybıdır. Bu nedenle bu vakit kaybından kurtulmak için daha verimli bir aktivite denenebilir. Örneğin sosyal medyada gezindiğiniz vakitlerde kitap okumayı deneyebilirsiniz. Kitap okumak sıradan bir örnek olabilir ancak sosyal medyada gezinmekten çok daha verimlidir. Kitap okumanın yanı sıra hoşunuza giden ve sosyal medyayı aratmayacak bir aktivite de deneyebilirsiniz. Bu yöntemin çoğu bağımlılıkları aşmada etkili olduğu psikologlar tarafından sürekli vurgulanmaktadır. Farklı aktivitelerle zaman geçirince aklınıza sosyal medya gelmeyecektir. Şimdi düşünmeye başlarsanız sosyal medyaya en çok sıkıldığınızda ve yapacak bir işiniz olmadığında takıldığınızı fark edeceksiniz. Bu yüzden sürekli yapacak bir şeyler bulun. Hiç bir şey bulamazsanız bile kalkıp mutfağa girin yemek yapın, çıkın temiz hava alın ama asla boş durmayın.

Sosyal Medya Bağımlılığından Nasıl Kurtulabiliriz? Sosyal çevreyi genişletmek

Sosyal çevrenizi genişleterek yeni arkadaşlar edinin. Bu arkadaşlar ile farklı aktiviteler düzenleyin. Düzenlediğiniz bu aktiviteleri devamlı olarak yapmaya çalışın. Süreklilik sağlamanız durumunda sosyal medyaya ihtiyaç duymamaya başlayacaksınız. Edindiğiniz yeni arkadaşlar ile sinemaya gidebilir veya

bir tiyatro gösterisi izleyebilirsiniz. Bu yöntem hem bağımlılık sorunuzu çözecek hem de kendinizi gerçekleştirmenize yardımcı olacaktır.

Kullanım süresini belirlemek

Sosyal medya bağımlılığından kurtulmak için yapılması gereken ilk şey sosyal medyada geçirilen zamanı belirlemektir. Zamanı belirlemek önemlidir çünkü ne kadar sürelik bir kullanım yapacağımızı da bu şekilde belirlemiş oluruz. Ayrıca gerçekten bağımlı olup olmadığımızı anlamak için de önemlidir. Örneğin gündelik olarak 1 saat sosyal medya kullanıyorsanız belki bu bir bağımlılık sayılamaz ancak 4 saatlik bir kullanım kesinlikle bir bağımlılıktır. Bu nedenle ilk olarak sosyal medyada geçirilen süre ölçülmelidir. Bu süreyi ölçmek için mobil uygulamaları deneyebilirsiniz. Unutmayın süreyi kontrol etmeye başlarsanız kendinizi de kontrol edersiniz. Kendinizi kontrol etmek demek sosyal medyaya dur demek.

Kullanım süresini giderek azaltmak

Çoğu bağımlılıktan kurtulmak için ilgili bağımlılığı giderek azaltmanız söylenir. Bu sosyal medya bağımlılığı için de geçerlidir. Kendinize belli periyotlar belirleyerek bu periyotlarda sosyal medya kullanımınızı düşürebilirsiniz. Örneğin günde 4 saat ve üzeri sosyal medya kullanımına sahip iseniz bunu ilk hafta 3 saate sonraki hafta da 2 saate düşürebilirsiniz. Bu bağımlılıktan kurtulmanız için çok etkili bir yöntem olacaktır. Bu sayede günde 8-10 saat boyunca gezindiğiniz sosyal medyanın aslında o kadar vakit harcamaya gerek olmadığını görüp ona göre davranacaksınız.

Uygulamayı silmek veya bildirimleri kapatmak

Her yolu denediniz ve bağımlılıktan hala kurtulamıyorsanız sosyal medya uygulamalarını telefonunuzdan silebilirsiniz. Uygulamayı silmek ve direkt olarak sosyal medya kullanımını sıfıra indirmek biraz zorlayıcı olabilir ancak ilerleyen zamanlarda uyum sağlayacaksınız. Başlarda sosyal medya hesaplarınızın eksikliğini çok fazla hissedeceksiniz fakat; ortalama 21 gün içinde hepsinden bağımsız bir hayat yaşamaya alışacaksınız. Bu tür sosyal medya uygulamaları bağımlılık değil alışkanlıktır. Sizi esir almasına asla izin vermeyin. Bu uyum sağlama sürecinden sonra sosyal medya bağımlılığından kurtulmuş olacaksınız.

Bir önceki yazımız olan TikTok'tan Para Kazanmanın Yolları Nelerdir? başlıklı makalemizde TikTok Nedir?, TikTok'tan Nasıl Para Kazanılır? ve TikTok'tan Para Kazanılır Mı? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu