Araç çubuğuna atla
İş Fikirleri ve İmkanlarıSektörel

Soya Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır

lkemizde son dönemlerde verilen teşviklerle üretimi artan ürünlerden biridir soya yetiştiriciliği. Özellikle devlet destekli verilen teşvikler son zamanlarda bu ürünün daha fazla yetiştirilmesinde ve dışarıya pazarlanmasında etkili olmuştur. Birçok çiftçi tarafından gelir kapısı olan soya bitkisi fasulye sınıfına dahil olmuştur.

Soya Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır

Ülkemizde son dönemlerde verilen teşviklerle üretimi artan ürünlerden biridir soya yetiştiriciliği. Özellikle devlet destekli verilen teşvikler son zamanlarda bu ürünün daha fazla yetiştirilmesinde ve dışarıya pazarlanmasında etkili olmuştur. Birçok çiftçi tarafından gelir kapısı olan soya bitkisi fasulye sınıfına dahil olmuştur. Anavatan olarak Uzakdoğu ülkeleri Çin ve Kore kabul edilen bu bitkinin geçmişi çok eskilere dayanmaktadır. Yağ yapımında kullanılan soya bitkisi gelir elde edilebilecek tarımsal ürünlerde bir tanesidir. Soya fasulyesi altı katmandan oluşmaktadır. Tohum, kök, sap, yaprak, çiçek ve bakla kısımlarıdır. Soya yetiştiriciliği için belli aşamalar kaydetmek gerekmektedir.

 

Toprak Seçimi ve Ekimi

Toprak Seçimi ve Ekimi
Toprak Seçimi ve Ekimi

Kaliteli ve yüksek verimli soya yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız toprak seçiminiz önemlidir. Soya fasulyesi değişik topraklarda yetişmekte olan bir üründür, burada dikkat edilmesi gereke arazinizi çok kumlu olmamasıdır. Çok kumlu arazilerde verim kötüdür. En verimli olan ise killi-kumlu torak çeşididir. Soya çorak topraklarda arpa ve buğdaydan daha hassas, mısırdan daha kuvvetlidir.

Ekim için sonbahar mevsiminde 20-25 cm’lik çapalarla toprak kazılır. Daha sonra zararlı otlar buradan temizlenir. Yine nisan ayı gibi toprak kazılır ve yabani ve zararlı otlar toplanır. Toprak sıcaklığı on dereceye gelince ekimine başlanmalıdır. Toprakta sırtlar oluşturulur ve aralarda sıralar halinde soya ekimi yapılmaktadır.

 

İklim Şartları

Soya yetiştiriciliğinde güneş önemli bir faktördür. Sıcağı seven bir bitkidir ve yaz sıcaklıkları 25-30 derece arasında olmalıdır. Bundan daha sıcak durumlar soya bitkisine zarar verebilmektedir. Karadeniz bölgesi dışında diğer bölgelerde sulama yöntemiyle yapılabilecek bir bitkidir.

 

Sulama, gübreleme ve çapalama

    Soya yetiştiriciliğinde güneş ne kadar önemliyse sulama da o derece önemlidir. Suya ihtiyaç duyan bu bitkiyi fazla sulayarak da tüketmemek lazım. İlk sulama boylarının 10 cm civarına geldiği dönemlerde yapılmalıdır. İkinci sulama ilk çiçekler ortaya çıkarken yapılır. Üçüncü sulama alttaki bakla kısmındaki şişkinliğin belirmesiyle yapılır. Dördüncü sulama ise üçüncü sulama uygulamasından 11 – 12 sün sonra yapılmalıdır.

Gübreleme olayı bitkinin verimi için önemlidir. Soya bitkisi yetiştirirken gübrede azot kullanılmamalıdır. Bir dekar alan için kullanılacak gübredeki bileşenlerin miktarı Diamonyum Fosfat (13-15 kg aralığında), Amonyum Fosfat (12 Kg ağırlığında), Amonyum Nitrat (13 kg ağırlığında) ve Süper Fosfat (14 Kg ağırlığında) olmalıdır.

Burada yapmamız gereken diğer bir olay da çapalama işidir. Çapalama işlemi özellikle yabancı otların artması ve bitkisi sarmasıyla başlar. Bitkinin gelişimini sürdürmesi için verimi artması için yabani otlarla mücadele konusunda çapalama işlemi uygulanmalıdır.

 

Bakteri Aşılama

Soya yetiştiriciliğinde bakteri aşılama diye bir olay söz konusudur. Az önce gübreleme olayında azot verilmeyeceğinden bahsetmiştir; çünkü bu azot bakteri aşılama işlemiyle bitkiye verilmektedir. Bitki toprağa ekilmeden bakteri aşılaması toprağa yapılmalıdır. Bunda verimi daha iyi hale getirmek amaçlanmaktadır. Yaklaşık bir dekarlık alana 7 Kg azot takviyesi yapılması uygun görülmektedir. 10 kg tohum için ise tahmini 1 kg su ve 1 kg bakteri takviye edilmektedir.

 

Hasat Zamanı

Hasat Dönemi
Hasat Dönemi

Soya yetiştiriciliğinde hasat zamanı tüm sene boyunca verile emeğin karşılığını alma dönemidir. Hasat zamanını anlamak için bitkiyi incelemek gerekmektedir. Yapraklar sararıp dökülmeye başlayacak. İçindeki taneler serleşecek ve hatta dişle kırılması bile zor olacaktır. Tüm baklaların renk değişimi olması gerekmektedir. Yeşil renkte hiç bakla kalmamalıdır. Nem oranını da iyi tahlil ettirmek hasat dönemi için önemlidir. Hasat zamanında tanenin içindeki nem %13 – 14 oranında olmalıdır.

 

Para Kazanır mıyım

Son dönemlerde özellikle verilen teşviklerle kazanacağınız parada artacaktır. İhtiyaca yeterli şekilde üretilmeyen bu ürün mutlaka satılacaktır. Pazar payı olan ve düzgün verim alacak koşullarda üretimi yapılan soya yetiştiriciliğinde para kazanabilirsiniz.

 

Soya Fasulyesinin Faydaları

  • Kanseri önlemede etkili bir bitkidir.
  • Kalp hastalıklarına karşı koruyucu özelliktedir.
  • Cilt sağlığına ve cilt güzelliğine faydalı bir üründür.
  • Kemik gelişimi ve damar sağlığında etkilidir.
  • Menopoz öncesi belirtileri azaltmada etkilidir.
  • Uzun süreli kullanımına dikkat edilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı başlıklı makalemizde Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı, Kredi Notu Nedir ? Ne İşe Yarar? ve Kredi Notunuzun Değerlendirmesi Nasıl Yapılır ? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu