Bilim AdamlarıBiyografiTarih

Sultan Veled Kimdir?

Mevlana'nın En Büyük Oğlu Sultan Veled Kimdir?

Sultan Veled Kimdir?

Sultan Veled Kimdir? Mevlana’nın en büyük oğlu olan Sultan Veled 1225 yılında doğmuştur. Babasının ilmi alanlarda bir önder olmasından ötürü daha küçük yaşlarda özel eğitimler almaya başlamış ve sohbetleri içinde bulunma fırsatları bulmuştur. Sadık bir yapısının bulunmasından dolayı hem Mevlana’ya hem de Şems-i Tebrizi’ye hizmet etmiştir. Babasının ölümünden sonra tarikat başına geçmek istememiş ve başka alimlerden eğitim almaya devam etmiştir. Daha sonra babasının yerine geçmiş ve bazı çalışmalar yapmıştır. Sultan Veled, Anadolu’nun çeşitli şehirlerine gönderdiği halifeleriyle tarikatın yayılmasını sağlayan kişidir. Kırşehir’in doğu tarafında bir Mevlevî zâviyesi kuran Süleyman Türkmânî, Erzincan’a gönderilen Hüsâmeddin Hüseyin ve Amasyalı Alâeddin halifelerinden birkaçıdır.

Sultan Veled Kimdir? Ne Yapmıştır?

Babasının ölümü ile Hüsamettin Çelebi’nin yanına geçen Sultan Veled, Çelebinin yanında oldukça uzun bir süre kalmış, onun ölümü ile büyük bir boşluğa düşmüştür.Müritlerin onun ısrarlar sonucunda tarikatın başına geçmesini sağlamışlardır. Sultan Veled, post nişin olarak tarikat başında ölene kadar kalmıştır. Günümüze kadar ulaşan Mevlevilik tarikatını başlamasına, yaygınlaşmasına olanak sağlayan kişi olarak bilinir.

Mevlânâ’nın arzusu üzerine evlendiği Fatma Hatun ile evliliğinden Celaleddin Emir Arif Çelebi adında bir oğlu, Mutahhara Hatun ve Şeref Hatun Arife adlarında iki kızı dünyaya gelmiştir. Babasının verdiği bilgiden ve velilikten başka Veled’in ne bilgisi ne de veliliği vardır Veled’e iyi ve kötü ne geldiyse ey kamil kişi, Hakkın celali ve onun altın gibi olan sözünün bağışıdır” diyen Sultan Veled eserlerinde muhteva ve üslup açısından babası Mevlana’yı takip etmiştir. Divanındaki bütün şiirlerinde Mevlana’nın edası, ifadesi ve redifleri bulunmaktadır. Mevlana’ya oranla Sultan Veled’de hikayeli anlatım çok azdır. Bu özelliğiyle Sultan Veled’in mesnevileri Mevlana’nın Mesnevisinden farklılaşır. Sultan Veled eserlerinde sade ve akıcı bir dil kullanmıştır. Bazen Türkçe şiirler de söylemiştir. Divanında on dört Türkçe gazel bulunmaktadır.

Sultan Veled Eserleri

  1. Divan: Değişik nazım şekilleri ile yazılmış dini-tasavvufi ve ahlâki şiirler yer alır.
  2. İbtidatname: Sultan Veled’in yazdığı ilk mesnevidir. Veled-nâme adıyla da tanınan eser, 1291 yılında yazılmıştır
  3. Rebabname: 162 Türkçe beyitin bulunduğu bir eserdir.
  4. İmtiha-name: Sultan Veled’in son mesnevisidir
  5. Ma’arif: Sultan Veled’in son eseridir.

Bir önceki yazımız olan İskenderiye Kütüphanesinin Özellikleri ve Bilinmeyenleri başlıklı makalemizde İskenderiye Kütüphanesi, İskenderiye Kütüphanesinin Özellikleri ve Bilinmeyenleri ve İskenderiye Kütüphanesinin Yapılışı hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu