Araç çubuğuna atla
Sağlık

Sürekli Sistit Oluşumunun Nedenleri Nelerdir?

Sürekli Sistit Oluşumunun Nedenleri Nelerdir?

Sürekli Sistit Oluşumunun Nedenleri Nelerdir?

Sürekli Sistit Oluşumunun Nedenleri Nelerdir? Zararlı bakteriler mesane içine giderken sistit olarak da bilinen bir mesane enfeksiyonuna yol açar. Bu enfeksiyon herkeste gelişebilir ancak kadınlarda erkeklere oranla daha yoğun görülür. Mesane enfeksiyonlarının başlıca nedenlerinden biri yaşlanmaktır. Bunun yanı sıra idrar yollarında ameliyat, idrar sondası, idrar yolu anormallikleri, dar üretra, prostat büyümesi, bağırsak inkontinans, gebelik ve diyabet sistiti arttıran diğer nedenlerdendir. Mesane enfeksiyonuna karşı önlem almak istiyorsanız ilk yapmanız gereken şey beslenme alışkanlıklarını değiştirmektir.

Sürekli Sistit Oluşumunun Nedenleri Nelerdir?

Sıvı Tüketin: Sistit oluşumunu engellemek için gün içinde çok fazla su tüketmek gerekir. Günde 8 ila 10 bardak su tüketmek sistit oluşumunu engelleyecektir. Su içmenin yanı sıra sıvı gıdalar, çorba, sebze, meyve tüketmekte sistit oluşumu riskini azaltır.

Temizlik: Mesane ve vajina bölgesinin temizliği çok önemlidir. Genellikle bu bölgeyi su ile temizleyin. Bu bölgenin temizliği için parfüm, ıslak mendil, kolonya gibi temizlik gereçleri kullanmak sakıncalıdır. Çünkü bu tarz temizlik ürünleri yararlı bakterileri de yok ederek o bölgenin çalışma sistemini bozar.

Mesaneyi Tamamen Boşaltmaya Çalışın: İdrar tutmak çok yanlış bir davranıştır bu yüzden ne kadar idrarınız gelirse hemen boşaltın. İdrar tutmak böbreklere baskı yapacağı için böbreklerin çalışmasını önler. Mesaneyi tamamen boşaltıncaya kadar idrar yapmaya devam edin, idrar bittikten sonra en az 30 saniye daha bekleyin ayağı kalkın ve tekrar çömelin veya hafifçe öksürün bu durum mesanenin tamamen boşalmasını sağlayacaktır.

Bağışıklığı Destekleyen Gıdalar Tüketin: Mesanede meydana gelen enfeksiyonların önüne geçmek için bağışıklığı arttırmak çok önemlidir. Bu yüzden bağışıklığınızı arttıracak gıdalar tüketmeye çalışın. Her gün uyanır uyanmaz limonlu su için, günde 2-3 bardak yeşil çay için uyumadan önce ılık süt ile zerdeçalı karıştırıp için. İçinde C vitamini olan sebze ve meyveleri tüketin.

Elma Sirkesi İçin: Her gün sade elma sirkesi içmek idrar enfeksiyonları önlemek için etkili bir yöntemdir. Elma sirkesinin antibakteriyel özellikleri sebebiyle enfeksiyonlarla mücadele eden bir yapısı vardır. Vücudun pH seviyesini dengeler ve enfeksiyonları önler.

Sigarayı Bırakın: Tütün ürünlerini kullanmak her zaman enfeksiyon riskini arttırır. Bu yüzden tütün kullanımından en kısa zamanda kurtulun. Tütün kullanımı mesane kanseri riskini arttırır.

Rahat Elbiseler Giyin: Rahat elbise giymek mesane için olumlu bir durumdur. Sıkı elbiseler mesaneyi sıkacağı için sürekli idrarın gelmesine neden olur. Bu yüzden rahat elbiseler giyip bu durumdan kurtulmak mümkündür. Dar kot pantolonlar giymekten kaçının bunun yanı sıra kemerinizi çok sıkmamaya özen gösterin.

Probiyotik Yoğurt Yemeyi Tercih Edin: Düzenli olarak probiyotik yoğurt tüketmek mesane içinde bulunan zararlı bakterilerin yok olmasında yardımı olur. Günlük en az bir kase probiyotik yoğurt yemeye özen gösterin.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Elma Sirkesinin Vücuda Olan Faydaları başlıklı makalemizde Elma Sirkesi İle Kilo Verilir Mi?, Elma Sirkesi Ne İşe Yarar? ve Elma Sirkesinin Faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu