Sağlık

Sürekli Yorgun Hissetmenin Nedenleri

Sürekli Yorgun Hissetmenin Nedenleri Nedir?

Sürekli Yorgun Hissetmenin Nedenleri

Sebepsiz yorgunluk ve halsizlik hissi bazı dönemlerde yaşadığımız ve can sıkıcı bir durumdur.  Sürekli Yorgun Hissetmenin Nedenleri Bazen mevsim değişikliklerinde veya hayatımızın düzeninde yaptığımız değişikliklerde yorgunluk hissi ile karşı karşıya kalabiliriz. Unutmamamız gereken en önemli nokta hiç bir halsizlik ve yorgunluk hissinin sebepsiz olmadığıdır. Belki fiziksel bir aktivite gerçekleştirerek yorgunluk yaşamıyor olabilirsiniz, ancak kesinlikle yorgunluk hissinin nedenleri arasında pek çok durum yer almaktadır.

Sürekli Yorgun Hissetmenin Nedenleri Nedir?

Kansızlık

Özellikle bayanların periyodik olarak yaşamakta olduğu adet kanamaları kan kaybına neden olabilmekte ve bu durum uzun vadede sürekli olarak halsizlik ve yorgunluk hissi yaratabilmektedir. Bu nedenle kansızlığa bağlı olarak yaşanan yorgunluklarda düzenli ve yeterli beslenme problemin ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

Depresyon

Özellikle uyku saatlerinde yaşanan düzensizlikler, iştahsızlık ve yorgunluk hissi depresyonun en önemli belirtilerinden bazılarıdır. Hayatınızdaki psikolojik değişimlerin neden olabileceği yorgunluk hissi tedavi edilmesi gereken boyutlarda olabilir, bu nedenle psikolojik destek alarak kısa sürede bu durumun üstesinden gelebilirsiniz.

Kalp Sorunları

Düzenli olarak aktivite yapan bireylerin daha dinç olduğunu artık hepimiz biliyoruz ve kalp ritminde sürekli olarak aktiviteden uzak bir yaşam biçimi benimsendiyse, çeşitli aksaklıklar söz konusu olabilmektedir. Bu gibi durumların önüne geçebilmek için düzenli egzersizlerde bulunmalı ve kalbimizi çalıştırmalıyız. Bu sayede sağlıklı olarka çalışan kalp vücut direncini arttırır ve her türlü aktiviteyi yapmamıza olanak sağlar.

Uyku Apnesi

Genellikle KOAH hastaları ve kilo problemi olan bireylerin çok sık karşılaştığı bir rahatsızlıktır uyku apnesi. Uyku apnesi nedeniyle uyku esnasında belirli periyotlarda solunum problemleri yaşanır ve soluk alıp vermek imkansız hale gelir. Bu şekilde gece boyunca kesintilerle uyku uyumak vücut ritmini bozan bir durumdur. Tüm gece bu sıkıntılı durumları yaşayan bireyler gün içerisinde adeta sarhoş gibi hissederler ve yorgunluk hissi dayanılmaz derecede fazla olabilir.

Kafein Tüketimi

Günlük programınızı gözden geçirin ve aşırı derecede kafeinli içecekler tükettiğinizde normalden çok daha fazla halsiz ve yorgun hissettiğinizi göreceksiniz. Bu nedenle günlün kafein tüketme miktarı en fazla 2 fincan olmalıdır. Aşırı kafein tüketimi uykusuzluk, stres ve pek çok sinirsel semptomu beraberinde getirmektedir.

Uyku Düzensizliği

Sağlıklı bir insanın günlük aktivitelerini en iyi şekilde yürütebilmesi için 7 ile 9 saat arasında sakin bir ortamda uyku uyuması gerekmektedir. Bu durum bazı hallerde mümkün olmayabilir ve yeteri kadar uyku uyumamak mümkün olmayabilir. Sağlıklı bir uyku düzeni ile vücudunuzun en iyi şekilde yenilenmesini sağlarsınız ve bu sayede halsizlik hissi de ortadan kalkmış olur.

Hafta Sonu Uyku Düzeninin Bozulması

Yorgunluğun sebepleri arasında hafta sonu uyku düzeninin bozulması yer alıyor olabilir. Özellikle tüm hafta boyunca erken kalkan bünye hafta sonu daha serbest çekilde uyumakta ve vücut ritmi bu duruma ayak uyduramamaktadır. Özellikle hafta için çok erken kalkan bireylerde hafta sonu halsizlik ve yorgunluk görülebilmektedir. Bu normal bir durumdur ve hafta sonları da biraz olsun erken kalkarak bu sorunlar aşılabilir.

Şeker Hastalığı

Yüksek oranda bulunan şeker miktarı vücuda girdiğinde hücreye nüfus ederek metabolize edilemeyeceğinden vücut tarafından enerji kaynağı olarak kullanılamamaktadır. Şeker hastalığına bağlı olarak yeterli oranda besin tükettiğiniz halde halsizlik ve yorgunluk çok üst seviyelerde yaşanabilmektedir. Özellikle doktorunuzun önerdiği ilaç uygulamaları, düzenli uyku ve beslenme programları ile problemi ortadan kaldırmış olacaksınız.

Yetersiz Beslenme

Gün içerisinde ihtiyacımız olan tüm enerjiyi tükettiğimiz besinlerden elde ederiz bu nedenle tüm öğünleri eksiksiz şekilde tüketmek ve protein ile kompress karbonhidrat alımını gerçekleştirmek gerekmektedir. Aksi halde adeta benzini kalmayan bir araç gibi yolda kalırız ve halsizlik durumuyla karşı karşıya kalabiliriz. Ayrıca ara öğünlerde meyve ve kuvvetlendirici kuru yemişlerin yenmesi yaşam kalitesini ve günlük enerjiyi arttıran faktörlerdir.

Su İçmemek

Vücudumuzun günlük su ihtiyacını yeterli miktarda karşılamazsak vücudumuz susuz kalır ve günlük aktiviteler için yeterli miktarda su sağlayamadığı için kendi öz suyundan kullanmak zorunda kalır. Bu durum aşırı derecede halsizlik ve yorgunluk hissinin oluşmasına neden olmaktadır.

İdrar Yolu Enfeksiyonları

İdrarda yanma ile başlayan problemler halsizlik ve yorgunluğa neden olur. Genellikle idrar yollarında bulunan bir enfeksiyon sonucu meydana geliyor olabilir. Bu durumun tedavisi için doktorunuzun önereceği kısa süreli bir ilaç tedavisi fayda sağlayacaktır. Günlük hayatımızda yaşadığımız yoğun stres ve psikolojik sorunlar.

Diğer Nedenler

  • Alkol veya sigrara tüketimi.
  • Kanser ve kansere bağlı olarak seyreden çeşitli rahatsızlıklar.
  • Kadınlarda belirli bir yaşın üzerinde görülen menapoz.
  • Bazı besinlere karşı seyreden alerjik durumlar.
  • İnsulin direnci rahatsızlığı.
  • Hipotiroide bağlı olarak metabolizmanın yavaşlaması.

Bir önceki yazımız olan Yanığa İyi Gelen Doğal Çözümler Nelerdir? başlıklı makalemizde Yanığa İyi Gelen Doğal Çözümler, Yanık Acısını Azaltmanın Yolları ve Yanık Acısını Hemen Geçirmenin Yolları Nelerdir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu