Araç çubuğuna atla
Telefon

Taksit ile Cep Telefonu Veren Yerler

Taksit ile cep telefonu son zamanlarda önemli bir konu haline gelmiştir. Teknoloji olarak çağın getirdiği yeniliklere insanlar oldukça fazla rağbet göstermektedir. Çünkü teknolojik aletlerin hayatımızı kolaylaştırdığı yadsınamaz bir gerçektir.

Taksit ile Cep Telefonu Veren Yerler

Taksit ile cep telefonu son zamanlarda önemli bir konu haline gelmiştir. Teknoloji olarak çağın getirdiği yeniliklere insanlar oldukça fazla rağbet göstermektedir. Çünkü teknolojik aletlerin hayatımızı kolaylaştırdığı yadsınamaz bir gerçektir. Fakat özellikle bizim ülkemizde satılan teknoloji ürünlerinin fiyatları, maliyet fiyatlarının 2-3 katı şeklinde piyasada satışa sunulmaktadır. Bu nedenle insanlarımızın gelirleri kısıtlı olmasına rağmen, bu ürünleri alarak bütçelerini fazlasıyla aşmaktadırlar. Bu ürünlerin tercih edilmesiyle gerek yeme içme, gerek barınma, gerekse giyinme masraflarının önüne geçmekle birlikte yaşam kalitesinin alt seviyelerde seyir etmesine neden olmaktadır. Bu sebeplerle birlikte devlet kurumlarımız düğmeye basmış ve yasal olarak teknolojik aletler konusunda getirdiği kısıtlamalarla yaşam kalitesinin yeniden iyileştirilmesini amaçlamıştır.

Devletin Aldığı Önlemler Nelerdir?

Başlangıç olarak, üretimi yapılan her ürünün ülkeye sokulmasına üretici firmalar üzerinden, belli kriterler dahilinde izinler sağlamıştır. Bunun haricinde müşterilerin teknolojik ürünleri taksitle almasına engeller koymuş peşin alımlara yönlendirmiştir. Aynı engel, satıcı firmalara da koyulmuş ve taksitle satış yapamayacağı bilgisi verilmiştir. Bankalara ise belli taksit sayıları dahilinde izinler verilmiştir. Bu engellerin büyük bir kısmını taksit ile cep telefonu alımları oluşturmaktadır.

Taksit İle Cep Telefon Alınır mı?

Yasal olarak getirilen kısıtlamalar, devleti ilgilendiren konular dahilinde yapılmıştır. İnsanların teknolojik aletleri almak istemeleri haklı bir ihtiyaçtır. Bunu bilen satıcı firmalar, elden ya da senetle taksitle cep telefonu satışları yapabilmektedir. Yani satıcı firmalar, üzerlerine büyük bir sorumluluk almışlardır.

Taksit İle Cep Telefonu Satan Firmalar

Türkiye’nin büyük ve farkındalık yaratan firmaları arasında bulunan Bimeks, taksit ile cep telefonu alımlarına yenilik getirmiştir. Kredi kartı olmayan ya da olup yasal olarak taksit imkanı sınırlandırılan kişilere 24 ay taksitle elden ya da senetle satışlar yapmaktadır. Vodafone, Turkcell, ve Avea faturalı hat kullanıcılarına, faturaya ek tarifelerle ve 24 ay taksit imkanı sunarak müşterilerine yardımcı olmaktadır. Evkur mağazalarında yine elden ya da senetle taksit imkanları bulunmaktadır. Hepsiburada, gittigidiyor, N11 gibi internet satışına açık platformların kredi kartı kullanıcılarına sunduğu alışveriş kredisinde 48 aya kadar ödeme seçenekleriyle, taksitle cep telefonu satın alabilirsiniz. Bunun haricinde tanıdık ya da küçük esnaf niteliğinde olan mağazalardan, taksitle telefon alımları yapabilirsiniz.

Taksit İle Alınan Cep Telefonu Fiyatları

Her üründe olduğu gibi taksitli satış fiyatı ve peşin satış fiyatı arasında farklılıklar bulunur. Bazı bankalara ayrıcalık tanınarak ürünün peşin satışı fiyatı üzerinden taksitler yapılabilmektedir. Yasaklar sonrası bankaların ve firmaların getirdiği taksit çözümleri başlangıçta memnun etse de, belli bir noktadan sonra maalesef kullanıcıları yüksek derecede zararlara uğratmaktadır. Çünkü özellikle cep telefonların ülkemize giriş fiyatları 2-3 kat fazlayken, taksitli alımlarda uygulanan faizler bu oranı daha yüksek seviyelere çıkarmıştır. Örneğin, peşin olarak 2000 liraya alınan bir telefonun, 24 ay taksitle alınması durumunda uygulanan faiz tutarı ortalama 400 liraya kadar çıkmaktadır. Yani neredeyse %25’lik bir faiz tutarı ödenmek zorundadır. Bunun önüne geçmek içinde çözümler üretilmiştir.

Az Faizler Uygulayarak Taksit İle Cep Telefonu Satan Firmalar Nelerdir?

Çoğu büyük firma, yasal ve kendi prosedürlerine çözümler geliştirmiştir. Bu çözümlerin başında mikro kredi kullanımı gelmektedir. Mikro kredi, piyasada satışa sunulan teknolojik ürünlerin fiyatlarının, diğer firmalara özellikle de faturaya ek tarifelerle cep telefonu satışı şebeke şirketlerine oranla daha az faiz tutarlarının uygulandığı bir sistemdir. Bu sistemin ana kurgusu bankalarla işbirliği sağlanmaktan oluşmaktadır. Bu uygulamayı kullanan teknoloji şirketleri Bimeks, Vatan Bilgisayar, Teknosa, ve Mediamarkt şeklinde sayabiliriz. Kredi kartsız diğer imkanlarıyla da müşteri memnuniyeti sağlanabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan En Pahalı 5 Akıllı Telefon başlıklı makalemizde En Pahalı 5 Akıllı Telefon, En Pahalı 5 Akıllı Telefon Markası ve En Pahalı 5 Akıllı Telefon Modeli hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu