DekorasyonFaydalı Bilgiler

Taşınma Öncesi Ev Temizleme Yöntemleri

Taşınma Öncesi Ev Temizleme Yöntemleri Nelerdir? Yeni Bir Eve Taşınmadan Önce Evi Nasıl Temizlememiz Gerekir?

Taşınma Öncesi Ev Temizleme Yöntemleri

Taşınma Öncesi Ev Temizleme Yöntemleri İnsanların bir çoğu hayatlarında en az 3-4 farklı evde yaşar. Farklı evlere geçişlerde bazı önemli hususlar vardır. Bu önemli hususlardan biride taşınacağınız yeni evin temizliğidir. Yeni bir ev bulmak ve taşınmak işin zor yanlarındandır fakat temizlikte bir o kadar rahatsız edici bir durumdur. Bir ev satın aldığınızda veya kiraladığınız da eşyalarınızı rahatça yerleştirebilmek için evin güzelce temizlenmesi gerekmektedir.

Temizlik her insan için çok önemlidir fakat ev temizliğinin önemi farklı bir boyuttadır. Taşınma temizliği rutin temizliklerden biraz daha farklı ve zahmetlidir. Aslında eşyalarınızı taşımadan evvel temizliğe başlarsanız temizlik işini kolaylaştırır. Taşınmadan önce ev temizliği evin durumuna bağlıdır. Yeni yapılmış bir eve taşınmanız durumunda inşaat kalıntıları evin her köşesinde olabilir ve bu zorlayıcı bir durumdur. Aynı şekilde evi başkası boşalttı ise yanı daha önce biri oturduysa evin durumu birazda o kişinin temizliğe verdiği öneme bağlıdır. Peki ev temizliği nasıl yapılır temizlik yaparken nelere dikkat edilir gelin hep beraber bakalım.

Taşınma Öncesi Ev Temizleme Yöntemleri

  • Temizliğe başlamadan evvel evin temizliğinde kullanacağınız tüm malzemeleri tedarik edin. Eksik malzeme olması durumunda temizlik aksayacaktır ve bu durum sizi zorlayacaktır. Bu yüzden çamaşır suyu, sabun, fırça, kova, silme bezi, cam temizleme suyu, çekçek gibi ev temizliğinde kullanılacak malzemeleri mutlaka tedarik edin.
  • Ev temizliğine başlarken ilk yapmanız gereken evin içinde bulunan büyük çöp yığınlarını toplamak olmalıdır. Bunlar karton, gazete, kullanılmayacak eşyalar gibi.
  • Daha sonra evi bir fırça ile süpürün ve elle alamadığınız çöplerin hepsini bir yerde toplayın.
  • Evin temizliğine dış kapıya en uzak odadan başlayın ve yerler için mutlaka sabunlu su kullanın. Sabunlu su hem mikropları öldürecek hemde evin daha temiz görünmesini sağlayacaktır.
  • Yerleri güzelce sildikten sonra temizlenen odanın duvarlarını ardından camlarını silin. Cam ve duvarların sonradan silinme nedeni yerler temizlenirken duvarlara ve camlara tozların havalanarak yapışmamasıdır.

  • Temizlediğiniz odada balkon varsa önce balkondan başlamanızı öneririz. Balkonu bol su veya hortumla kolayca yıkayabilirsiniz.
  • Sizi en çok yoracak yerlerden biride mutfaktır. Mutfak temizliği detay isteyen bir iştir. Mutfağınızı temizlerken dolapların üst kısımlarından başlayın daha sonra dolap içlerini ardından çekmeceleri ve tezgah üstünü temizleyin. Tüm bu işlemler bittikten sonra mutfağınızı dip köşe silebilirsiniz.
  • Mutfak temizliğinden sonra banyo ve tuvaleti temizlemeniz gerekmektedir. Bu alanları bol çamaşır suyu ile güzelce temizlemeniz gerekir. Eski klozet kapaklarını atıp yerine yenilerini takabilirsiniz. Banyo ve tuvalet temizlenirken çamaşır suyunu bir kaç dakika fayansların üzerinde bekletin. Bu şekilde fayanslar daha temiz olacaktır.
  • Son iş olarak evin koridor veya kapıya yakın kısmını temizleyerek ev temizleme işini bitirmiş olursunuz. Şunu unutmayın temizlik yaparken sistematik çalışmak işinizi kolaylaştıracaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Hibiskus Çayı Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde Hibiskus Çayı Nasıl İçilir?, Hibiskus Çayı Nasıl Yapılır? ve Hibiskus Çayı Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu