Faydalı BilgilerSiyasetçiler

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanları

Sırasıyla Türkiye Cumhuriyeti Başbakanları

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanları

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanları 1923 yılından 2018 yılına kadar farklı siyaset adamlarından oluşmuştur. Başbakan; parlamenter sistemle yönetilen devletlerde yürütmenin başı olan kişidir. Yani devletin sosyal ve siyasal anlamda atacağı adımları tahsis eder. 2018 yılından itibaren ülkemiz Başkanlık Sistemine geçtiği için Başbakanlık müessesesi kalkmıştır. 2018 yılına kadar ülkemizde Başbakanlık yapmış kişiler kimlerdir?

1. İsmet İnönü (30 Ekim 1923 – 22 Kasım 1924) – (3 Mart 1925 – 1 Kasım 1937) – Cumhuriyet Halk Partisi

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanları

2. Fethi Okyar (22 Kasım 1924 – 3 Mart 1925) – Cumhuriyet Halk Partisi


3. Celal Bayar (1 Kasım 1937 – 25 Ocak 1939) – Cumhuriyet Halk Partisi


4. Refik Saydam (25 Ocak 1939 – 9 Temmuz 1942) – Cumhuriyet Halk Partisi


5. Ahmet Fikri Tüzer (8 Temmuz 1942 – 9 Temmuz 1942) – Cumhuriyet Halk Partisi


6. Şükrü Saraçoğlu (9 Temmuz 1942- 7 Ağustos 1946) – Cumhuriyet Halk Partisi


7. Recep Peker (7 Ağustos 1946 – 9 Eylül 1947) – Cumhuriyet Halk Partisi


8. Hasan Saka (10 Eylül 1947 – 16 Ocak 1949) – Cumhuriyet Halk Partisi


9. Şemsettin Günaltay (16 Ocak 1949 – 22 Mayıs 1950) – Cumhuriyet Halk Partisi


10. Adnan Menderes (22 Mayıs 1950 – 27 Mayıs 1960) – Demokrat Parti


11. Cemal Gürsel (30 Mayıs 1960 – 7 Ekim 1961) – Askeri Yönetim


12. Emin Fahrettin Özdilek (30 Ekim 1961 – 20 Kasım 1961) – Askeri Yönetim


13. İsmet İnönü (20 Kasım 1961 – 20 Şubat 1965) – Cumhuriyet Halk Partisi


14. Suat Hayri Ürgüplü (20 Şubat 1965 – 27 Ekim 1965) – *Tarafsız/Cumhuriyet Senatosu


15. Süleyman Demirel (27 Ekim 1965 – 26 Mart 1971)


16. Nihat Erim (26 Mart 1971 – 17 Nisan 1972) – *Tarafsız/Cumhuriyet Senatosu


17. Ferit Melen (17 Nisan 1972 – 15 Nisan 1973) – Cumhuriyetçi Güven Partisi


18. Naim Talu (15 Nisan 1973 – 25 Ocak 1974) – *Tarafsız/Cumhuriyet Senatosu


19. Bülent Ecevit (25 Ocak 1974 – 17 Kasım 1974) – Cumhuriyet Halk Partisi


20. Sadi Irmak (17 Kasım 1974 – 31 Mart 1975) – *Tarafsız/Cumhuriyet Senatosu


21. Süleyman Demirel (31 Mart 1975 – 21 Haziran 1977) – Adalet Partisi

21. Süleyman Demirel (31 Mart 1975 – 21 Haziran 1977) – Adalet Partisi

22. Bülent Ecevit (21 Haziran 1977 – 21 Temmuz 1977) – Cumhuriyet Halk Partisi

22. Bülent Ecevit (21 Haziran 1977 – 21 Temmuz 1977) – Cumhuriyet Halk Partisi

Sırasıyla Türkiye Cumhuriyeti Başbakanları

23. Süleyman Demirel (21 Temmuz 1977 – 5 Ocak 1978) – Adalet Partisi

23. Süleyman Demirel (21 Temmuz 1977 – 5 Ocak 1978) – Adalet Partisi

24. Bülent Ecevit (5 Ocak 1978 – 12 Kasım 1979) – Cumhuriyet Halk Partisi

24. Bülent Ecevit (5 Ocak 1978 – 12 Kasım 1979) – Cumhuriyet Halk Partisi

25. Süleyman Demirel (12 Kasım 1979 – 12 Eylül 1980) – Adalet Partisi

25. Süleyman Demirel (12 Kasım 1979 – 12 Eylül 1980) – Adalet Partisi

26. Turhan Feyzioğlu (12 Eylül 1980 – 20 Eylül 1980) – Cumhuriyetçi Güven Partisi

26. Turhan Feyzioğlu (12 Eylül 1980 – 20 Eylül 1980) – Cumhuriyetçi Güven Partisi

27. Bülend Ulusu (20 Eylül 1980 – 13 Aralık 1983) – Askeri Yönetim

27. Bülend Ulusu (20 Eylül 1980 – 13 Aralık 1983) – Askeri Yönetim

28. Turgut Özal (13 Aralık 1983 – 31 Ekim 1989) – Anavatan Partisi

28. Turgut Özal (13 Aralık 1983 – 31 Ekim 1989) – Anavatan Partisi

29. Ali Bozer (31 Ekim 1989 – 9 Kasım 1989) – Anavatan Partisi

29. Ali Bozer (31 Ekim 1989 – 9 Kasım 1989) – Anavatan Partisi

30. Yıldırım Akbulut (9 Kasım 1989 – 23 Haziran 1991) – Anavatan Partisi

30. Yıldırım Akbulut (9 Kasım 1989 – 23 Haziran 1991) – Anavatan Partisi

31. Mesut Yılmaz (23 Haziran 1991 – 20 Kasım 1991) – Anavatan Partisi

31. Mesut Yılmaz (23 Haziran 1991 – 20 Kasım 1991) – Anavatan Partisi

32. Süleyman Demirel (20 Kasım 1991 – 16 Mayıs 1993) – Doğru Yol Partisi

32. Süleyman Demirel (20 Kasım 1991 – 16 Mayıs 1993) – Doğru Yol Partisi

33. Erdal İnönü (16 Mayıs 1993 – 25 Haziran 1993) – Sosyaldemokrat Halkçı Parti


34. Tansu Çiller (25 Haziran 1993 – 28 Haziran 1996) – Anavatan Partisi


35. Necmettin Erbakan (28 Haziran 1996 – 30 Haziran 1997)


36. Mesut Yılmaz (30 Haziran 1997 – 11 Ocak 1999) – Anavatan Partisi


37. Bülent Ecevit (11 Ocak 1999 – 18 Kasım 2002) – Demokratik Sol Parti


38. Abdullah Gül (18 Kasım 2002 – 14 Mart 2003) – Adalet ve Kalkınma Partisi


39. Recep Tayyip Erdoğan (14 Mart 2003 – 28 Ağustos 2014) – Adalet ve Kalkınma Partisi


40. Ahmet Davutoğlu (28 Ağustos 2014 – 24 Mayıs 2016) – Adalet ve Kalkınma Partisi


41. Binali Yıldırım (24 Mayıs 2016 – 9 Temmuz 2018) – Adalet ve Kalkınma Partisi

Bir önceki yazımız olan İllere Göre Türkiye'nin Nüfus Dağılımı başlıklı makalemizde 2020 Türkiye Nüfusu, 2021 Türkiye Nüfusu ve İllere Göre Türkiye'nin Nüfus Dağılımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu