Araç çubuğuna atla
Faydalı BilgilerGenelHayvanlar Alemi

Turna Kuşunun Özellikleri Nelerdir?

Turna Kuşu Hakkında Bilmedikleriniz Turna Kuşunun Özelliklerini Yazımızda Öğrenebilirsiniz.

Turna Kuşunun Özellikleri Nelerdir?

Turna Kuşunun Özellikleri Nelerdir? Turna kuşu bilinen en zeki kuşlardan biridir. Yabani olarak bilinse de evde yaşayabilir ve eve ayak uydurabilir. Turna kuşları cana yakın ve sevgiye sevgi ile karşılık veren kuşlardır. Bu kuşlar kendilerine iyi davranan ve kötü davranan insanları asla unutmazlar. Mükemmel bir hafızaya sahip olan bu kuşlar onlara öğrettiğiniz her şeyi kısa süre içinde öğrenirler

Uzun bacakları ve boyları ile tanınan turnalar en iri kuşlardan biridir. Bataklıklarda dolaşan turnalar böcek, ot, küçük memeliler gibi buldukları canlılarla beslenirler. Uzun gagalı, uzun bacaklı olan bu hayvanlar yemek bulmakta pek sorun yaşamazlar.

Turna kuşu 14 farklı çeşitten oluşur ve Güney Amerika hariç bütün kıtalar da yaşarlar.

Turna Kuşunun Özellikleri Nelerdir?                                  Bağıran Turna Amerikan Turnası

Kuzey Amerika’da yaşayan bu turna türünün kırmızı kafası ve beyaz boydan tüyleri vardır. Turna kuşlarının en uzun boylusu olan bağıran turnaların sayıları oldukça azdır ve koruma altındadırlar. 30 kadar bir nüfusu olan bağıran turnalar Güney Texas  ve Kuzey Amerika’da korunur ve bu bölgeler arasında gidip gelir.

 

 

 

Kum Turnası

Karga sesli olan bu turna türü Amerika’da yaşar. Çok ürkek olan kum turnası zor durumda kaldığında kendini korumak için her şeyi yapabilecek hale gelir. Kahverengi tüyleri olan kum turnası diğer turnalara göre daha kısa boyludur. Amerika Kıtasında ve Kuzey Kutbunda yaşayan bu kuş türü Amerika’da yaşayan mavi balıkçıl kuşlara benzer.

 

Gri Turna                                                                                    Turna Kuşunun Özellikleri Nelerdir?

Avrasya’nın kuzey bölgelerinde yaşar. Göçlerinde Kuzey Afrika ile Habeşistan’a giderken Akdeniz bölgesinden geçişi eski yazılarda anlatılmıştır. Kül rengine sahip bir kuştur, gerdanı ile kanatlarında siyahlıklar bulunur. Uzunluğu 140 cm civarındadır. Turna yabani haldeyken insanlardan ne kadar kaçarsa, bir kere onlara alışırsa nispette peşlerini bırakmaz. Papağanın dışında hiç bir kuş turna kadar insanlarla yakın değildir ve onlara derdini anlatmaya sahibinin evine çok çabuk alışan binanın bütün odalarını, saatleri ve başka insanlarla hayvanların sahibine dostluk derecelerini kısa zamanda öğrenir. Buna karşılık kendisine yapılan bir kötülüğü aylarca, hatta yıllarca unutmadığı çok görülmüştür.

Afrika Taçlı Turna

Altın renkli sık tüylerden meydana gelmiş tacı ve yanaklarındaki koyu kırmızı izlerle bütün turnaların belkide en güzelidir. 1 metre boyundadır. Gri iri bir tür olan Avustralya turnası Avustralya yerlilerinin kampında daima evcil bir tanesinin bulunması sebebiyle yerlinin arkadaşı diye de adlandırılır.

Aynı aileden (ağlayan kuş), bu lakabını, insanın içine dokunan ağlamadan farksız, uzun feryadına borçludur. Bu ürkek kuş saklanmayı uçmaya tercih eder. Akrabası turnalardan farklı olarak çalılara, ağaçlara ve kamışlara tünemeyi sever. Amerika tropikal bölgeleri bataklıklarında çalıların içine yuva yapar. Tavuk iriliğindeki bu kuşun uzun bacakları ve uzun kavisli bir gagası vardır. Tüyleri beyaz çizgili bir zeytuni kahverengidir. Salyangozlarla ve suda yaşayan başka yaratıklarla beslenir.

 

Bir önceki yazımız olan Köpeğin Ölmek Üzere Olduğunu Anlayacağınız Belirtiler başlıklı makalemizde Evcil Köpeğin Ölmek Üzere Olduğunu Anlayacağınız 5 Ölüm Belirtisi, Evcil Köpekler Neden Ölürler Köpekler Neden Ölür ve Köpekler Neden Ölür hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu