Genel

Tuzlu Su İle Gargara Yapmanın Faydaları

Tuzlu Su İle Gargara Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Tuzlu Su İle Gargara Yapmanın Faydaları

Tuzlu su ile gargara yapmak hepimizin çocukluktan beri bildiği ve ara sıra uyguladığı bir yöntemdir. Genelde de grip dönemlerinden uygulanan bu yöntemin pek çok faydası bulunmaktadır. Aslında çok basit bir yöntem olmasına rağmen tuzlu su çok daha fazla sağlık faydasını bize sunmaktadır. Tuzlu Su İle Gargara Yapmanın Faydaları oldukça fazladır. ağız temizliği, Ph düzeyinin korunması, öksürük kesme gibi özellikleri olan tuzlu su gargarası arada bir mutlaka yapılmalıdır.

Tuzlu Su İle Gargara Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Doğal pH Düzeyini Korur

Tuzlu su, istilacı bakterilerin ürettiği boğazdaki asitleri nötralize etmeye yardımcı olur ve sağlıklı bir pH dengesinin korunmasına yardımcı olur. Normal pH dengesi aynı zamanda boğazdaki ve ağzındaki doğal bakterilerin gelişmesine ve istenmeyen bakterilerin birikmesine ve enfeksiyonlara neden olmamasına yardımcı olur.

Kuru Öksürüğü Tedavi Eder

Tuzlu su gargarası kuru bir öksürüğün tedavisinde de geçerlidir, çünkü gargara ıslak balgam oluşturur. Bir antitussif olarak çalışır, bu da öksürüğün durdurulmasına yardımcı olur.

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonlarını Önler

Japonya’da yapılan bir araştırmaya göre, günde üç kez sıcak tuzlu su ile gargara yapmak üst solunum yolu enfeksiyonu geliştirme riskinizi% 40’a kadar azaltmak için kolay ve düşük maliyetli bir yoldur.

Ağız Yaralarına İyi Gelir

Ağız yaraları kaşığı ağzınıza koyduğunuzda rahatsız edici ülserlerdir. Onlar hassas ve acı vericidir. Bunlara yanlışlıkla yanağınızın iç ısırma, belirli gıdalara duyarlılık veya menstrüasyon sırasında hormonal dalgalanmalar gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Ağzınızı tuzlu su ile durulama, bazı ağrıyı hafifletebilir ve ağrıyı iyileştirme sürecini hızlandırabilir.

Kötü Nefes Kokusunu Alınır

Sarımsaklı ekmek yediyseniz ya da kronik ağız kokusu ile uğraşıyorsanız tuzlu su gargarası etkili bir şekilde kurtulmanıza yardımcı olabilir. Sıcak tuzlu su gargarası doğal pH seviyesini geri yüklemek için ağzınızdaki asitleri nötralize edebilir ve ağız bakterilerini temizler. Bu da ağız kokusunun en büyük iki suçlusudur.

Kanayan ve Şişmiş Diş Etleri

Dişlerinizi fırçaladıktan ve diş macunu köpüğünde kan görüyorsanız bu bakterilerin neden olduğudiş eti hastalığının işareti olabilir. Ağzınızı tuzlu su ile durulama, iltihaplanmayı azaltmaya ve bu bakterilerle savaşmaya yardımcı olabilir.

Ağzı Temizler

Ağzınızı tuzlu suyla çalkalamak, ağızda asitliği nötralize eder ve bakteri ve diğer istilacı mikropların büyümesine elverişli olmayan bir alkalin ortam yaratır. Böylece herhangi bir oral enfeksiyon gelişmesini engeller. Ayrıca ağız sağlığınız için önemli olan dişlerin arasındaki yemek kırıntılarının çıkarılmasına yardımcı olur. Buna ek olarak, tuzlu suyla durulama, dildeki beyaz birikimini etkili bir şekilde giderir.

Mukusu temizler ve burun tıkanıklığını hafifletir

Muhtemelen gripten korkmanın en büyük yanı öksürük ve burun tıkanıklığıdır. Sıcak tuzlu suyla yapılan gargara solunum yolunuzdaki ve burun boşluğundaki mukus oluşumunu inceltmeye yardımcı olur ve dışarı atar. Bu sadece iltihaplanmayı azaltmakla kalmaz, boğaz ağrısını hafifletir, aynı zamanda belirtilerinize en başta neden olan bakteri veya virüsü de dışarı atar.

Bir önceki yazımız olan Meyve Suyu İçerken Bu Hataları Yapmayın başlıklı makalemizde Meyve Suyu İçerken Bu Hataları Yapmayın, Meyve Suyu İçerken Yapılan Hatalar ve Meyve Suyu İçmenin Faydaları Nelerdir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu