Araç çubuğuna atla
Sağlık

Uçuk Nasıl Geçer?

Uçuk Nasıl Geçer? Uçuk Nedir? Doğal Yöntemlerle Uçuk Giderme

Uçuk Nasıl Geçer?

Uçuk Nasıl Geçer? Cilt enfeksiyonlarından biri olan uçuk dudak ve ağız kenarında çıkan bir cilt rahatsızlığıdır. Diğer anlamıyla uçuk simpleks isimli virüstür. Virüs ilk olarak dudak ve çevresinde görünür daha sonra ise ağız içerisinde yaralara ve tahrişlere neden olur. İlk aşamada virüs, cilt içerisine giriş yaparak yaralara sebebiyet verir. Fakat kişi bazı uçuk yaraları kendiliğinden oluşup kaybolduğu için farkına varılmaz. Daha sonra ise virüsün pasif dönemi başlar. Omurga içerisine yuvalanan virüs sinir dokusunda düzenli aralıklarda üreyerek pasif hale gelir. Eğer kişi başta stres ve üzüntü olmak üzere kendini iyi hissetmediği zaman virüs harekete geçer ve uçuk çıkmasına neden olur.

İnsanlar çoğu zaman uçuk kendini gösterdiğinde varlığından haberdar olurlar. Uçuk her zaman kendini gösteren bir enfeksiyon türü değildir. Uçuk bazı durumlarda kişilerde ağır rahatsızlıklara neden olur. Uçuk başlıca belirtileri, boğazda ağrı, yüksek ateş, aşırı halsizlik ve yorgunluk, şakaklardan vuran ağrı, kaslarda ağrı, yutma anında zorlanma ve sinirlilik en sık görülen belirtilerdir.

Doğal Yöntemlerle Uçuk Giderme

Başta yoğurt, elma sirkesi ve lahana turşusunu yemek menülerine ekleyelim. Bu 3 gıda uçuğu önleyen başlıca gıdalardandır. Uçuğun en büyük düşmanı E vitaminidir, sofralardan tatlı patates, badem, ıspanak ve zeytin yağını mutlaka eksik etmemek gereklidir. Cildi yenilemeye ve temizlemeye yardımcı olan C vitamini düzenli olarak tüketmek gerekir. Portakal ve kırmızıbiberi yemeklerinizin yanında mutlaka bulundurun. Aloe Vera jeli ile düzenli olarak yüzünüzü temizleyin. Unutmayın uçuk oluşumuna sebep veren en büyük etken stres, üzüntü ve çok fazla içine atmaktır. Uçuğun bir diğer dostu kirli ağız ve dişlerdir. Uçuğun bizden uzak durmasını istiyorsak ağız temizliğini düzenli olarak yapmalıyız.

Doğal Yöntemlerle Uçuk Giderme

Uçuk Nasıl Geçer?

Bal ve Arı Sütü: Uçuğu yok etmenin en doğal yöntemlerinden birde bal ve arı sütünün karıştırılıp uçuk olan bölgeye sürülmesidir. Bal ve arı sütünü iyice karıştırıp uçuk olan bölgeye sabah uyanınca ve gece yatmadan sürersek 2-3 gün içinde uçuktan kurtulmuş oluruz.

Ruj: Ruj denenmiş ve kanıtlanmış bir yöntemdir. Gece yatmadan önce uçuk olan yere ruj sürün ve uyuyun sabah uyanınca uçuğun neredeyse tamamen kurduğunu göreceksiniz.

Sarımsak: Bilindiği üzere sarımsak her türlü derde deva bir antibiyotiktir. Uçuk olan bölge için 2 diş sarımsağı ezin ve uçuğun olduğu yere bırakın. Günde 3 defa bu bölgede sarımsağı yarım saat bekletirseniz ertesi güne uçuğun büyük kısmı kaybolacaktır.

Buz: Dolaptan aldığınız bir parça buzu alın ve bir küçük poşete koyup uçuğun üzerinde bekletin. Buz eriyinceye kadar beklemeniz gerekmektedir. Eriyen buz uçuğun iyileşmesini hızlandıracaktır.

Eczanelere Gitmek: Uçuk sorununuz geçmiyor ve sürekli tekrarlıyorsa eczaneye gidip bir uçuk kremi alarak uçuğun geçmesini sağlayabilirsiniz. Bu tür kremler uçuk üzerinde çok etkilidir.

 

Bir önceki yazımız olan Çim Suyu Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde Çim Suyu Nasıl İçilir? ve Çim Suyunun Faydaları Nelerdir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu