Genel

Üniversite Öğrencilerinin En Çok Merak Ettiği Konulardan Kyk Borçları Ödemeleri

Kyk borçları birçok insanın hayatının bir döneminde karşısına çıkan problemlerden bir tanesidir. Peki nedir bu Kyk Kredisi, nasıl alınır, ne zaman ödemeliyim, nereye ödeyebilirim.

Üniversite Öğrencilerinin En Çok Merak Ettiği Konulardan Kyk Borçları Ödemeleri

Kyk borçları birçok insanın hayatının bir döneminde karşısına çıkan problemlerden bir tanesidir. Peki nedir bu Kyk Kredisi, nasıl alınır, ne zaman ödemeliyim, nereye ödeyebilirim.

 

Kyk Kredisi Nedir

Kyk kredisi, öğrencilerin üniversite dönemlerinde okuduğu zaman devletten aldıkları burs demektir. İki çeşit bur verilmektedir. Yapılan incelemeler sonucunda maddi durumu kötü olan öğrencilere burs verilmekte, ihtiyacı olup başvuran ve gerekli şartları taşıyan herkese de öğrenim kredisi adı altında kredi verilmektedir.

Kyk Burs ve Kredisi Ne Kadar

Her sene değişen burs miktarları 2018- 2019 eğitim döneminde şu şekildedir:

  • Lisans 500 TL
  • Yüksek Lisans 1000 TL
  • Doktora 1500 TL

Kyk Borçları Ne Zaman Geri Ödenir

Bir öğrenci devam ettiği öğrenim kurumundan normal mezun olacağı tarihten iki sene sonra başlamak kaydıyla ödemeye aylık taksitler halinde başlar.

Kyk Borçlarını Geri Öderken Ne Kadar Öderim

Kyk borçları ödenirken belli bir hesaplama üzerinden ödeme yapılmaktadır. Aldığınız toplam krediye Türkiye İstatistik Kurumunun belirlemiş olduğu Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki artışlar eklenerek fiyat hesaplaması yapılır.

Bir öğrencinin ödeyeceği toplam kredi Kyk tarafından verilen toplam borcun üç katını geçemez ve eğer bir öğrenci normal dönemlerde ödemelerini yapmazsa Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen günlük gecikme zammı da borcun üstüne eklenir.

Kyk Borçları Silinir mi

Bu borçların silinmesi söz konusudur, ancak bunun için belli şartlar vardır. İlk şartta kişinin tam teşekküllü bir hastane tarafından ‘’hayatını çalışarak kazanamaz’’ raporu alması lazım. Yani çalışıp para kazanamayacak dur4umdaytsanız ve bunu belgelerseniz bu borçlarınız silinir. Birde kredi aldıktan sonra vefat eden kişilerin borçları silinebilmektedir.

Bir üçüncü yolda ise kredinin bursa dönüşmeyle borçlar silinebilmektedir. Kredi alırken şartlarınız değişmişse ve öncelikli burs alabilecek öğrenciler arasına girmişseniz, bunu da belgelendirmişseniz krediniz bursa dönüşebilir ve borçlarınız silinir.

Kyk Borcumu Nereden Öğrenebilirim

Borçlarınız iki şekilde öğrenme imkanı vardır. İlki Kyk’nın sitesine girerek borç sorgulama yapabilirsiniz. İkinci olarak da e-devlet üzerinden borcunuzu sorgulayabilirsiniz.

Kyk Borçlarını Ödenmezse Ne Olur

İşsiz kimseler, askerlik hizmetini yerine getirmek için vazife başına gidecekler, lisans eğitimi bittikten sonra ara vermeden yüksek lisansa başlayacak kişiler e-devlet üzerinden borç erteleme talebi gönderebilmektedir, aksi takdirde Bakanlar Kurulunca belirlenen gecikme zammı borçlara eklenmeye başlar ve davam eder.

Hiç ödeme yapmamışsanız veya iki ve daha fazla taksiti düzenli şekilde ödeme yapmamışsanız borçlarınız vergi dairesine aktarılır. Zaten Ziraat Bankasının borç ödeme sayfasına girdiğinizde eğer borcunuz vergi dairesine yönlendirilmişse bu konuda size bilgi verilir.

Kyk Borcu Ödemesi Nasıl Yapılır

Eğer borcunuz vergi dairesine aktarılmamışsa borcunuzu Ziraat Bankasına veya tüm kredi kartlarıyla Kredi Yurtlar Kurumu hesabına ödeyebilirsiniz. Borcunuz vergi dairesine aktarılmışsa önce hangi vergi dairesine devredildiğini öğrenmeniz lazım. Daha sonra Ziraat Bankasına yatırabilirsiniz borcunuz, ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığının sitesine girerek kyk borcu ödeme seçeneğiyle tüm kredi kartlarıyla ödeyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Banka Kredi Notumu Ücretsiz Nasıl Öğrenirim 2019 başlıklı makalemizde Banka Kredi Notum, Banka Kredi Notumu Ücretsiz Nasıl Öğrenebilirim ve Banka Kredi Notumu Ücretsiz Nasıl Öğrenirim hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu