Araç çubuğuna atla
Bilim AdamlarıBiyografi

Ünlü Edebiyat Tarihçisi Mehmet Fuad Köprülü

Mehmet Fuad Köprülü döneminin hem edebiyat alanında hem de tarih alanında önemli eserler vermiş, bir devrin aydınlatılmasında ve siyaset alanında önemli işler yapmış bir devlet adamıdır.

Ünlü Edebiyat Tarihçisi Mehmet Fuad Köprülü

Mehmet Fuad Köprülü döneminin hem edebiyat alanında hem de tarih alanında önemli eserler vermiş, bir devrin aydınlatılmasında ve siyaset alanında önemli işler yapmış bir devlet adamıdır.

Hayatı

Hayatı
Hayatı

Aslen Osmanlı Döneminin önemli devlet adamlarından olan Köprülü Mehmet Paşa’nın soyundan gelen Fuad Köprülü, 4 Aralık 1890 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiş, annesinin ismi Hatice Hanım, babasının ismi ise İsmail Faiz Beydir. Ortaokulu Ayasofya Merkez Rüştiyesinde, liseyi de İstanbul İdadisinde bitiren Köprülü, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimine devam etmiştir; ancak burayı bitiremeden okulu bırakmak zorunda kalmıştır.

Daha sonra İstanbul’un çeşitli liselerinde öğretmenlik görevlerinde bulunmuştur. 23 yaşındayken Türk Edebiyat Tarihi profesörlüğüne atanan Köprülü, daha sonra Üniversite Reformunun ardından Edebiyat Fakültesi Dekanı olmuştur. 1927’de Türk Tarih Encümeni Başkanlığına getirilirken 1933 yılında ise ordinaryüs Profesör unvanını almıştır. İki çocuk sahibi olan Ordinaryus Profesör Mehmet Fuad Köprülü, Balta Limanı Kemik Hastanesinde vefat emiş ve Köprülü Mezarlığına defnedilmiştir.

Siyasi Hayatı

Siyasi Hayatı
Siyasi Hayatı

1935 yılında Kars şehrinden milletvekili seçilen Mehmet Fuad Köprülü, emekli olduktan sonra 1946 yılında Demokrat Parti kurucuları arasına girmiştir. Partisi iktidar olduğu dönemlerde dışişleri bakanlığı ve devlet bakanlığı görevlerini yerine getirmiştir. 1961 yılında siyasetten çekilen Fuad Köprülü kısa bire sürede olsa cezaevine girmiştir.

Edebi Hayatı

Edebi Hayatı
Edebi Hayatı

Edebi hayatında 1909 yılında Fecri Ati topluluğuna katılarak devam eden Köprülü, şiirlerini bir süre Mehasin ve Servet-i Fünun dergilerinde yayımlamıştır. Daha sonraki dönemlerde Ziya Gökalp’in çıkardığı Yeni Mecmuada şiirlerini ve eserlerini yayımlamaya devam etmiştir. Türkoloji alanındaki araştırmaları Mehmet Fuad Köprülü’nün asıl ününü kazanmasını sağlayan araştırmalarıdır. Bunların dışında birçok mecmuada da eserleri yayımlanmıştır. Daha sonraları Milli Edebiyat Akımına karılarak bu alanda önemli hizmetlerde bulunmuştur. Yurtdışında çeşitli yerlerde konferanslar vererek dünya çapında önemli bir başarı sağlamıştır.

Başlıca Eserleri

Birçok eseri bulunan Fuad Köprülü’nün başlıca eserleri şöyledir;  Hayat- Fikriyye, Malumat-ı Edebiyye, Yeni Osmanlı Tarihi Edebiyatı, Türk Dilinin Sarf ve Nahvi, Türk Edebiyat Tarihi, Milli Tarih, Türkiye Tarihi, Turan’ın Kitabı, Azeri Edebiyatına Dair İlk Tetkikler, Türk Dili ve Edebiyatı Hakkında Araştırmalar, İslam Medeniyeti Tarihi, Demokrasi Yolunda, Edebiyat Araştırmaları, Osmanlı Devletinin Kuruluşu.

Bir önceki yazımız olan Okuma Aşığı Bir İnsan Cemil Meriç başlıklı makalemizde Cemil Meriç, Cemil Meriç Eserleri ve Cemil Meriç Kimdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu