Bilim AdamlarıBiyografiSiyasetçilerTarih

Ünlü İsimlerin Ölmeden Önceki Son Sözleri

Ünlü İsimlerin Ölmeden Önceki Son Sözleri

Ünlü İsimlerin Ölmeden Önceki Son Sözleri

Bildiğiniz üzre dünya üzerinde derin izler bırakmış sanatçılar, siyasetçiler, tarihçiler ve liderler yaşamışlardır. Bu insanların hayatları bir çok insan için emsal niteliğinde ve söyledikleri sözlerde kanun hükmündedir. Bilinen ve bilinmeyen adı pek duyulmayan o kadar çok kahraman gelip geçmiştir ki bu kişiler geçmişte yaptıkları ile geleceğimize yön vermişlerdir. Ünlü İsimlerin Ölmeden Önceki Son Sözleri adlı yazımızda tarih boyunca dünyanın gördüğü pek çok ünlünün son sözleri neler olmuştur, bizlere neyi vasiyet etmişlerdir buna bakacağız. Dünyaca ünlü kişiler arasında Marco Polo, Nicolay Gogoy, Che Guevara, Mozart, Bob Marley, Karl Max, Charlie Chaplin gibi ünlü kişiler bulunmaktadır. Bu insanların neredeyse hepsi toplumların bir çoğu tarafından tanınan ve örnek alınabilecek kişilerdir. Hepsi yaptıkları işlerde en iyilerden biri olmuş ve toplumların saygısını kazanmışlardır.

Ünlü İsimlerin Ölmeden Önceki Son Sözleri Nelerdir?

Leonardo Da Vinci

Leonardo Da Vinci ünlü Mona Lisa tablosu ile tanınan ressamdır. Ölmeden hemen önce son sözleri şu şekilde olmuştur; ”Çalışmalarım olması gereken kalitede olmadığı için tanrıyı ve insanları gücendirdim” demiş ve hayata gözlerini yummuştur ünlü ressamın burada ne demek istediği yoruma açık bir konudur.

Nicolay Gogoy

Rus yazar Nicolay Gogoy ” Bir merdiven, çabuk bir merdiven getirin” diye seslenmiştir. Son anlarında bu haykırışlarda bulunan Gogoy’un ne dediği tam olarak anlaşılmamış ve hep bir sır olarak kalmıştır.

III. Richard

İngiltere Kralı olan III. Richard savaş sırasında ölen krallardan biridir. Düşman askerleri tarafından atı alınan ve esir düşürülen kral askerlerine dönüp ”At, bir ata krallığımı veririm” diye haykırsa da maalesef bu haykırışı kabul görmemiş ve düşman askerleri tarafından öldürülmüştür.

Mozart

35 yaşında ölen Mozart ”Ölümün tadı dilimin ucunda, bu dünyadan olmayan bir şeyler hissediyorum” demiş ve daha sonra ölmüştür.

Karl Marx

64 yaşında ölen Karl Max’ın son sözleri; ”Hadi oradan. Son sözler yeterince doğru söz söylememiş aptallar içindir” demiş ve hayata gözlerini yummuştur.

Bob Marley

Bob Marley aramızdan erken ayrılan insanlardan biridir. Ölmeden hemen önce ‘Para hayatı satın alamaz’ demiş ve oğluna böyle bir nasihat bırakarak ölmüştür.

Charlie Chaplin 

88 yaşında ölen ustanın yanındaki papaz tanrı seni affetsin dedikten sonra  Chaplin ‘ Neden olmasın nasıl olsa kendi malı’ demiş ve ölmüştür.

Marco Polo

Ünlü seyyah olan Marco Polo 1324 yılında vefat etmeden önce ”Kimse bana inanmayacağı için gördüklerimin yarısını bile anlatmadım”demiştir. Bu sözleri onun ne kadar çok şey gördüğünü ve bu gördüklerinin onunla beraber toprağa gittiğini anlatmaktadır.

Che Guevara

Tarihin gördüğü en büyük Arjantinli ünlü devrimci Che Guevara esir olduktan bir gün sonra onu idam etmek için yanına gelen askere ”Buraya beni öldürmek için geldiğini biliyorum. Vur beni korkak, yalnızca bir adam öldürmüş olacaksın” demiştir. Bu sözleriyle Che’nin bir palavracı değil gerçek bir kahraman olduğunu tüm dünya anlamıştır.

Bir önceki yazımız olan Osmanlının Savaşlarda Kullandığı Osmanlı Tokadı başlıklı makalemizde Osmanlı Tokadı, Osmanlı Tokadı Nasıl Atılır? ve Osmanlı Tokadının Tarihi hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu