Araç çubuğuna atla
Faydalı Bilgiler

Ütü Yapmanın Pratik Yolları Nelerdir?

Ütü Yapmanın Pratik Yolları Nelerdir?

Ütü Yapmanın Pratik Yolları Nelerdir?

Ütü Yapmanın Pratik Yolları Nelerdir? Ütü yapmak her kadının korkulu rüyalarından biridir. Hafta sonları tüm ailenin yıkanmış kıyafetlerini tek tek ütülemek ve saatlerce ütü başında beklemek hiçte kolay bir durum değildir. Bu yazımızda ütü yaparken zorlandığınız durumları göz önünde bulundurarak ne gibi yöntemlerle daha rahat ütü yapabileceğinizi araştırdık.

Çamaşırları Yüksek Isıda Yıkamayın: Ütü yapmadan önce çamaşırlar mutlaka yıkanmış olurlar. Bu anlamda çamaşırların yıkandığı suyun derecesi çok önemlidir. Beyaz çamaşırları 60 derece ısıya sahip olan suda, renklileri ise 40 derece ısıya sahip olan suda yıkamak gerekecektir. Eğer kurutma makinesi kullanmıyorsanız, çamaşırlarınızı kurutmak için çamaşırlarınızı açık havada bekletmeniz gerekiyor. Bu sayede çamaşırları ütülerken çok bastırmak zorunda kalmazsınız. Aynı zamanda yıkanan çamaşırların hemen asılması da ütü yapmayı kolay hale getirir. Çünkü makine içinde bırakılan çamaşırlar kırış kırış ve kötü kokulu bir hal alırlar. Çamaşırlarını kurutma makinesinde kurutan kadınların ise çamaşırlarını yıkama dereceleriyle kurutma derecelerinin aynı olması şarttır. Ütüyü kolay hale getirecek olan bir diğer husus, çamaşırların hafif nemli olmalarıdır.

Ütü Yapmanın Pratik Yolları Nelerdir?

Ütü Buhar Haznesini Su İle Doldurun: Ütü yapma işini kolay hale getirmede kullanılan ütünün önemi büyüktür. Bunun için granit veya çelik tabanlı ütü kullanılması ütü yapmayı kolaylaştırır. Su haznesine kaynamış su doldurulmalı ve ütünün önceden ısıtılmış olması da ütü işlemini kolay hale getirir. Buhar uygulanan bir giysi kolay bir şekilde düz hale gelir. Buharı ütünün alt kısmından vermek isteyenlerin ütü ısı derecesini düşürmesi gerekir. Eğer yüksek dereceli buharı ütünün alt kısmından verirlerse çamaşırlar, özellikle beyazlar sarımsı bir görünüm oluşturur. Bu da çamaşırın yanmış bir hale gelmesine sebep olur. Kırışıklığı açmak için verilecek buhar ütünün altından az dereceli olurken, çizgi yapılacak buharlı su ütünün ön kısmından verilir. Bu suyun derecesi yüksek olmalı ve hiç beklemeden kızgın ütü ile ütülenmelidir.

Ütü Bezinin Altına Alüminyum Folyo Serin: Ütü yaparken en çok yaşanılan sıkıntı ütünün değdiği ve gezdirildiği yerin çok güzel ütülenmiş oluşu, fakat altta kalan yerin kırış kırış oluşudur. Bunu önlemenin en kolay yolu, ütü masasının üzerine alüminyum folyo sermektir. Üzerine ince bir ütü bezi kapatıldığında, hem ütünün gezdirildiği yer hem de altta kalan kısım aynı şekilde ütülenmiş olur. Bu işlem kalın, ince ve yünlü tüm giysiler için kaliteli bir çözüm sağlar. Bu sayede giysileri iki taraflı olarak ütülemek zorunda kalmazsınız.

Ütü Buhar Haznesine Parfüm Sıkın: Ütünün buhar haznesine parfüm sıkarak hem giysilerin daha güzel kokmasını hemde daha rahat ütülenmesini sağlamak mümkündür. Evde bulunan parfümden çok az buhar haznesine damlatmak yeterli olacaktır. Bu sayede daha rahat bir ütüleme işlemi yapmış olacaksınız. Parfüm kokusundan rahatsız oluyorsanız bu hazneye kolonya dökerek de güzel bir koku yaymış olursunuz.

 

Bir önceki yazımız olan Hayatınızı Kolaylaştıran İpuçları başlıklı makalemizde Hayatınızı Kolaylaştıran İpuçları, Makyaj Sırasında Kullanılabilecek İpuçları ve Mutfakta Kullanılabilecek İpuçları hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu