Sağlık

Uzak Durmanız Gereken Gıda Katkı Maddeleri

Uzak Durmanız Gereken Gıda Katkı Maddeleri Nelerdir?

Uzak Durmanız Gereken Gıda Katkı Maddeleri

Market alışverişlerinde gıdaların ömrünü uzatmak için içine katılan katkı maddelerini görmemeniz mümkün değildir. Neredeyse bir çok gıdada katkı maddesi bulunmaktadır. Fakat bu maddelerinin ne olduğunu ve ne gibi zararlar verdiğini bilmek çok önemlidir. Uzak Durmanız Gereken Gıda Katkı Maddeleri hakkında detaylı bilgileri bu makalemizde sizler için hazırladık. Bu katkı maddeleri oldukça zararlı ve tehlikeli olabilmektedir. Sağlığınızı tehdit eden bu maddeler bir çok ülkede yasaklanmaya başlamıştır.

Uzak Durmanız Gereken Gıda Katkı Maddeleri Nelerdir?

Yapay Tatlandırıcılar (NAS)

Yiyecek ve içeceklerin kalorisini azaltmak için kullanılıyor. Diyet ürünlerin hemen hemen hepsinden bulunmaktadır. Şekere muadil olarak sunulmuştur. Kemirgenler üzerinde yapılan çalışmalarda, yapay tatlandırıcıların şekerden bir farkının olmadığını gösterdi. NAS kullanan kişilerde metabolik bozulmaların ve obezitenin daha fazla olduğu araştırma sonuçlarında ortaya çıktı. NAS’ın zararları ve yararları üzerine araştırmalar tüm dünyada devam etmekte ve zararlarının oldukça fazla olduğu görülmektedir. Ürün satın alırken mutlaka yapay tatlandırıcı içerip içermediğini kontrol ederek satın almanız gerekmektedir.

Karboksimetil Selüloz (CMC),

CMC çeşitli gıda ürünlerinin tazeliğini koruması için kullanılan bir selüloz sakızıdır. Genellikle dondurma, unlu mamuller, dondurulmuş tatlılar, salata sosları, işlenmiş peynir ve peynir ürünlerinde, şekerler, şeker kaplı ürünler, jelatinli tatlılar ve hatta bebek mamalarında da kullanılıyor. İnsanların sindirim sistemleri tarafından emilmiyor. Son yapılan araştırmalara göre, insanların bağırsak mikroplarını olumsuz yönde etkiliyor. Kemirgenler üzerinde yapılan çalışmalarda Karboksimetil selüloz’un bağırsaklarda ihtihaba neden olduğunu göstermiştir. Karboksimetil selüloz, insanlarda obezite ve metabolik sendrom ile diyabetin habercisi olduğu ortaya çıkmıştır. Duyarlı kişilerde ise kolit gelişimine neden olmaktadır. Polisorbat 80, kıvam arttırıcı, köpük önleyici, stabilizatör, sentetik tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır. Polisorbat 80’de CMC gibi benzer etkiler göstermektedir. Özellikle Avrupa ülkelerinde kullanılmaktadır. Çok tüketilmesi halinde kolit’in yanısıra bağırsak ihtihabına, obezite ve metabolik sendrom gelişimine neden olmaktadır. Kemirgenlerde de aynı sonuçları vermiştir.

Bisfenol A (BPA)

BPA yiyecek ve içeceklerin uzun ömürlü olmasını sağlayan endüstriyel bir kimyasal maddedir. Bu madde sayesinde ürünler bozulmadan uzun yollardan ve uzun sürelerde sizlere ulaşıyor. Ancak yapılan araştırmalara göre, BPA bulunan ürünlerin tüketilmesi halinde ceninlerin beyinlerinde zarara yol açtığı düşünülmektedir. Bu durumda sakat bebeklerin dünyaya gelmesine neden olabilir. Ayrıca yapılan bir diğer araştırmaya göre, BPA bulunan yiyecekleri tüketen kişilerde kan basıncının yükseldiği de iddia edilmektedir.

Yüksek Fruktoz Mısır Şurubu (HFCS)

HFCS mısır şurubu üretmek için mısır, enzimatik ve endüstriyel reaksiyona sokulması suretiyle üretilir. Mısır şurubu glikozu değişen miktarlarda çeşitli konsantrasyonlarda fruktoz dönüştürülür. Avrupa ülkelerinde diyet şekerlerde çok, rafine şekerlerde ise az miktarda bulunmaktadır. 70’li yıllarda ucuz tatlandırıcı olarak tanıtılmıştır. Ardından gıda endüstrisinden geniş bir yelpazede kullanılmaktadır. İnsanları yoğun bir enerji vermektedir.

Bir önceki yazımız olan Sürekli Yorgun Hissetmenin Nedenleri başlıklı makalemizde Sürekli Yorgun Hissetmenin Nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu