Araç çubuğuna atla
GeziKültür

Venedik Anlatıldığı Kadar Güzel Mi?

Venedik Anlatıldığı Kadar Güzel Mi? Dünyanın En çok Ziyaret Edilen Kenti Venedik Nasıl Bir Yer?

Venedik Anlatıldığı Kadar Güzel Mi?

Venedik Anlatıldığı Kadar Güzel Mi? İtalya’nın kuzey doğusunda bulunan Venedik kenti, 400 tane büyük, küçük ve 117 tane ada ile gezilip görülmesi gereken yurt dışı şehirlerinin en güzellerinden bir tanesidir. Şehir, maskeler, kanallar ve sular şehri olarak ta bilinir. Şehir tarihi ile de önemli bir konuma sahiptir. Şehirde yer alan tarihi eserler UNESCO Dünya Mirasları Listesi‘ne dahil edilmiştir.

Venedik’te Gezilebilecek Yerler

Venedik’e gezmek için gelen turistlerin gezinti olarak en sevdikleri etkinlikler baya fazladır. Büyük küçük köprülerden geçip daha sonra şehrin dar sokakları içinde adeta kaybolmak inanılmaz bir duygudur. Küçük adacıklardan oluşan adaları gezmekte gezintiye gidenlere ayrı bir his yaşatmaktadır. Şehrin özellikle Murano ve Burano adaları gezilmeye değer ve kaçırmamanız gereken adaların en başında bulunur.

Venedik

Venedik tarihi bakımından da yüksek derecelere sahip olup, saray olarak; Türk Hanı (Fondaco dei Turchi), Alman Hanı (Fondaco dei Tedeschi), Düka Sarayı (Palazzo Ducale) ve Palazzo Dandolo’yu içinde barındırmaktadır. Kent içerisinde yer alan önemli kanal Grand Kanal (Canal Grande) kanalı bulunmaktadır. Bu kanal, yaklaşık olarak 4 km uzunlukta, 30 ile 70 m genişliğinde, derinliği 5 metreye varan Venedik’te yer alan en büyük kanaldır. Kanal S şeklinde bir akıntıya sahip olduğu için “volta die Canal” olarak adlandırılmaktadır. Grand Kanal’a yaklaşık olarak 45 tane küçük kanala bağlanmaktadır.Kentin bilinen önemli köprüleri Rialto Köprüsü ve Son Nefes Köprüsü (Ponte dei Sospiri)’dür. Son olarak meydan olarakta San Marco Meydanı bu bölgede bulunur.

Venedik Anlatıldığı Kadar Güzel Mi?

Venedik Roma imparatorluğu döneminde kurulmuş olup, bu imparatorluğun zaman içerisinde dağılması ile Bizans İmaratorluğunun himayesi altına girmiş bir şehirdir. Balıkçılık işi şehrin yerli halkı tarafından tarih boyunca en önemli geçim kaynaklarından biri haline gelmiştir. Balıkçılık hala bu bölgedeki en önemli işlerden biridir.

Venedik yurt dışına çıkan her insanın görmesi gereken her sokağının tek tek gezilmesi gereken şehirlerin başında gelir. Kanallar, köprüler ve daha nicesi Venedik şehrinin en önemli özelliklerindendir. Akdeniz iklimine sahip olan Venedik şehri çok fazla soğuk görmez ve 4 mevsim gezip görülebilecek yerlerden bir tanesidir.

Bir önceki yazımız olan Kapadokya ve Peri Bacalarına Gidilir Mi? başlıklı makalemizde Göreme Açık Hava Müzesi, Ihlara Vadisi ve Kapadokya hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu