Araç çubuğuna atla
Sağlık

Vücudu Ağır Metallerden Kurtarmanın Yolları

Vücudu Ağır Metallerden Kurtarmanın Yolları Nelerdir?

Vücudu Ağır Metallerden Kurtarmanın Yolları

Ağır metaller farklı şekillerde vücudumuza girerek sağlığımızı tehlikeye atıyor. Ağır metaller emilim, soluma ve yutma neticesinde vücuda girerek vücut içerisinde birikiyor. Vücudu Ağır Metallerden Kurtarmanın Yolları hakkında detaylı bir araştırma yaptık ve bu araştırmanın neticesini sizlerle paylaşacağız. Bu sayede vücudunuz ağır metallerden kurtulmuş olacak.

Vücudu Ağır Metallerden Kurtarmanın Yolları Nelerdir?

Polifenolleri Arttırın

Polifenoller, bizim diyetimizde bol miktarda bulunan mikro besinlerdir. Kanserle mücadele ve kardiyovasküler hastalıkları önleme konusunda önemli rol oynarlar. Polifenoller açısından en zengin kaynakları karanfil, anason, nane kuru, kurutulmuş kekik, keten tohumu, kakao tozu, bitter çikolata, yeşil çay, kuş kirazı, yaban mersini, çilek, siyah kuş üzümü ve eriktir. Polifenoller ile ilgili az bilinen gerçek şudur. Bunlar antioskidan emzim geliştirmektedir. Bu enzim ağır metallerin detoksifiyeden sorumludur.

Kişniş

Kişniş vücut içinde bulunan alüminyum, cıva ve kurşun gibi ağır metallere tutunur. Ayrıca, müthiş bir antioksidan özelliğine sahiptir. Detoksifikasyon için her sabah kahvaltı için bir bardak kişniş suyu için. 1 demet kişniş, 1 kabak, 1 kereviz sapı, 1 adet yeşil elma, yarım limon suyunu karıştırın ve meyve suyu elde edin. Bu suyun içine bir miktar tuz da ilave edebilirsiniz.

Yeterli Su Alın

Vücudunuzun yüzde 65’i sudan oluşuyor. Sağlık için su vazgeçilmezdir. Dehidrasyon hücrelere zarar veren serbest radikallere karşı vücudun direncini önler. Ağır metaller vücudumuza girdiğinizde, oksidatif stres onların toksisite tetikler. Bol su içmek oksidatif stresi azaltır ve vücuttaki ağır metallerin toksisitesini önler.

Egzersiz

Düzenli egzersiz birkaç saniye içinde terlemeyle toksinleri atabilirsiniz. Ancak günlük yürüyüş ve düşük yoğunluklu egzersiz toksinleri atmak için yeterli olmayabilir. Egzersiz, yüksek yoğunlukta olmalı ve ter bezleri harekete geçmelidir.

Sauna

Sauna, ter yoluyla yine toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. Vücuttaki metalleri atmak için uzun süreler sauna seansları yapılması gerekir. Bu seanslar tıbbı olarak izlenmelidir. Ancak toksinlerin atılması için güvenli bir yoldur.

Fermente Gıdalar Tüketin

Vücuttan ağır metallerin atılması için gastrointestinal bakteri ya da probiyotikler önemli rol oynuyor. Bağırsakta bulunan laktik asit bakterileri (Lactobacillus) ağır metalleri bağırsaktan atma yeteneğine sahip. Bu bakterileri içeren fermente gıdalar probiyotikli yoğurt, peynir altı suyu, süzme peynir, kefir, mayalı tofu ile salatalık turşusu, turp, pancar ve sarımsak sayılabilir.

Kükürtlü Gıdalar Tüketin

Glutatyon insan vücudunda birincil antioksidandır ve zararlı toksinler ve ağır metallerin vücudan atılmasının anahtarıdır. Ağır metallere tutunur ve karaciğer ile böbrekler yoluyla ağır metalleri atar. Arsenik, doğrudan vücut glutation üretimini engelleyen bir ağır metaldir. Kükürt yönünden zengin besinler vücutta glutatyon aktivitesini artırmaktadır. Kükürt bakımından zengin yiyecekler brokoli, lahana, ıspanak, su teresi, kara lahana, Brüksel lahanası ve karnabahar gibi sebzelerin yanı sıra sarımsak, soğan, pırasa ve arpacık soğandır.

Bir önceki yazımız olan Hormonları Dengelemenin Doğal Yolları başlıklı makalemizde Hormonlar Nasıl Dengelenir?, Hormonlar Nasıl Düzene Sokulur? ve Hormonları Dengelemenin Doğal Yolları hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu