Araç çubuğuna atla
Sağlık

Vücudu Alkali Tutmanın Yolları Nelerdir?

Vücudu Alkali Tutmanın Yolları Nelerdir?

Vücudu Alkali Tutmanın Yolları Nelerdir?

Vücudu Alkali Tutmanın Yolları Nelerdir? Vücudu “alkali tutmak” aslında genel sağlığınızı iyileştirmek için yapabileceğiniz en kolay şeylerden biridir! pH dengesi test şeritlerini satın alıp vücudunuzun ne denli alkali olup olmadığını test etmek mümkün. İdeal sayının 7.4 olduğu varsayılırsa, vücudunuz pH’ınız 7.0’ın üzerinde olduğunda alkalidir.Yiyeceklerin kanımızın asitliğini artırma eğiliminde olan et, şeker, tahıl ve süt ürünleri gibi gıdalarla dolu. Son zamanlarda yapılan araştırmalar aşırı asitliğin obezite, diyabet, kalp hastalığı, kronik ağrı ve inflamasyon, otoimmün hastalık ve diğer kronik hastalıklarda rol oynadığını gösterir. Alkali oranını dengede tutmak için vücuda gerekli gıdalarla takviye yapmak şarttır. Bu sayede vücudumuz alkali tutmuş oluruz.

Vücudunuzun alkali dengesinin düzenli olması için sabah kahve veya çay yerine su yada limonlu su içmek çok önemlidir. Limonlu su alkaliyi dengede tutarak vücudun yapısını sağlamlaştırır. Bu basit işlemle vücudun özellikle sindirim sistemini rahatlatmış ve dengede tutmuş oluruz.

Vücudu Alkali Tutmanın Yolları Nelerdir?

 • Her gün en az bir defa aç karnına 1 bardak suya yarım çay kaşığı karbonat eklemek vücudu alkali tutar.
 • Sabahları kahve ve çay içmek yerine su yada limonlu su içmek alkaliyi dengede tutar.
 • Bol bol yeşillik salatalık, lahana, brokoli, maydanoz, marul, lahana, yeşil çay, dere otu, pazı yaprağı, ıspanak tüketmek vücudu alkali tutmaya yardımcı olur.
 • Her gün bir avuç taze badem tüketmek alkali için destek niteliğindedir.
 • Her gün yürüyüş ve egzersiz yapın. Egzersizden sonra mutlaka su için.
 • Haftada iki defadan fazla et yememeye dikkat edin.

 • Şeker tüketimini azaltın. Özellikle gazoz, kola gibi hem asit hem şeker içeren içeceklerden mümkün olduğunca uzak durun.
 • Günlük olarak mutlaka sebze tüketin, ıspanak, kereviz, tatlı patates alkali oranını dengede tutan yiyeceklerdir.
 • Stresten uzak durun. Korku, heyecan, aşırı mutluluk, sürekli modun düşük olması alkali düzenini bozar.
 • Çay, kahve, tütün gibi alkali dengesini bozacak şeylerden kesinlikle uzak durun.
 • Alkali dengede tutmada en önemli konu asitlerden kaçının. Asitli yiyecek ve içecek tüketimi alkali oranını alt üst eder ve verdiğiniz tüm çabalar boşa gider.

Bir önceki yazımız olan Midemizi Nasıl Dezenfekte Ederiz? başlıklı makalemizde Kimyon Suyu Faydaları, Kimyon Suyu ile Mide Temizliği ve Kimyon Suyu İle Mideyi Dezenfekte Etmek hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu