Araç çubuğuna atla
Sağlık

Vücudun Direncini Arttıran Besinler

Kış Ayların Vücudun Direncini Arttıran Besinler

Vücudun Direncini Arttıran Besinler

Soğuk havaların başlaması ile beraber vücudu direnci düşer ve bağışıklık sistemi zayıflar. Bu durumda hastalık virüsleri ve hastalık etkenleri vücudumuza yerleşir ve vücudumuzda çoğalır. Farklı gribal enfeksiyonlar, soğuk algınlıkları gibi hastalıkları oluştururlar. Hastalık kuluçka süresince pek belirgin olmaz. İlerleyen evrelerde vücudumuzda çeşitli olumsuz etkileri görülür ve daha ileri aşamalarda yatağa bağlı bir iyileşme süreci yaşamamıza neden olmaktadır. Daha bu duruma gelmeden Kış Ayların Vücudun Direncini Arttıran Besinler tüketmek çok önemlidir. Bu tür besinler hem bağışıklık sistemini güçlendirir hemde vücudun direncini arttırır.

Kış Ayların Vücudun Direncini Arttıran Besinler

Çinko içerikli besinler

Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için çinko açısından zengin olan ; sığır eti, kuzu eti, karides, kuzu ciğeri gibi hayvansal besinler ve ıspanak, mantar, yer fıstığı, kuşkonmaz otu, enginar, kabak ve domates yenilmelidir.

Selenyum İçeren Yiyecekler

Bağışıklık sisteminin en temel minareli olan selenyum eksikliğinde bağışıklık sistemi vücudu yeterince savunamaz ve mikroplara açık bir hale gelir. Bu nedenle; kırmızı et, balık eti, hindi eti gibi hayvansal ürünler, ay çekirdeği, badem, fındık gibi selenyum içeriği zengin bitkisel yiyecekler yenmelidir.

Böğürtlen çayı; Böğürtlen çayı, C vitamini, mineral açısından oldukça zengin bir meyve olan böğürtlen bitkisinin kökünün kurutulması ile elde edilmiştir. Özellikle ağız içi yaraları, solunum yolu enfeksiyonları, bademcik şişmesi, boğaz iltihaplanmaları gibi rahatsızlıkların oluşmasını engeller.

Zencefil çayı; Zencefil çayı, içerdiği antioksidanlar ile bağışıklık sistemini güçlendiren vücudu astım, bronşit, ses kısıklığı, öksürüğe karşı koruyan bir bitki olduğundan günde 1 fincan olacak şekilde içerek vücudun bağışıklık sistemini güçlendirebilirsiniz.

Ekinazya Çayı: Ekinazya bitkisinin demlenerek çayının yapılması ile soğuk algınlığı, nezle, gribal enfeksiyonların virüslerinin çoğalmasını önleyerek hastalık oluşturmasını önler.

Ada çayı: Kış aylarında soğuk algınlıklarını önleyen ada çayı demlenerek günde 2 fincan tüketilmelidir. Boğaz, bademcik ve üst solunum yolu enfeksiyonlarının giderilmesinde çok etkili olan ada çayı gribal enfeksiyonlara karşı bir ilaçtır.

Kuşburnu çayı: Kuşburnu çayı, kuşburnu bitkisinin köklerinden elde edilen C vitamini açısından zengin bir çay olduğu için kış aylarında vücudumuzun bağışıklık sistemini güçlendirmek için gerekli olan direnci sağlayarak hastalık oluşumunu engeller.

C vitamini açısından zengin yiyecekler

Bağışıklık sisteminin temel maddesi olan C vitamini açısından zengin olan yiyeyecekler: başta turunçgiller olmak üzere, yeşil ve kırmızı biber, çilek papaya bitkisi, kivi, brokoli, karnabahar, taze fasulye, taze rezene, bezelye ve patates gibi C vitaminince zengin yiyecekler yenilmelidir. Bu yiyeceklerin yanında doğal antibiyotik olan ve antizencefil çayı, adaçayı, böğürtlen çayı, oksidan içeriği bakımından zengin içeriğe sahip soğan, sarımsak gibi sebzelerin çiğ halleri bol bol yemeklerin yanında yenilmeli ve soğan, sarımsak içindeki kükürt ile vücudun ihtiyaç duyduğu savaşçı hücreler oluşturarak bağışıklık sistemini güçlendirecektir. Bu yiyeceklerin yanında kış aylarında vücut direncinin artmasında katkısı olan; kuru kayısı, kuru incir, havuç, muz gibi meyve ve sebzeler yenilmeli, greyfurt, portakal, mandalina, limon, gibi turunçgiller, mercimek, nohut gibi baklagiller tüketilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Azgın Teke Otunun Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Azgın Teke Otu Nedir?, Azgın Teke Otunun Faydaları Nelerdir? ve Cinsel Gücü Arttıran Azgın Teke Otunun Faydaları Nelerdir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu