Sağlık

Yanığa İyi Gelen Doğal Çözümler Nelerdir?

Evinizde Bulunması Gereken Yanığa İyi Gelen Doğal Çözümler Nelerdir?

Yanığa İyi Gelen Doğal Çözümler Nelerdir?

Gün içerisinde bir çok insanın en çok vakit geçirdiği alan mutfaktır. Mutfakta durdukça kaza riski de yüksektir. Özellikle yemek yaparken, bir şeyler kızartırken ellerimizi yakma ihtimalimiz çok yüksektir. Yanık acısı uzun süre devam eden ve oldukça can yakan bir durumdur. Evinizde Bulunması Gereken Yanığa İyi Gelen Doğal Çözümler Nelerdir? adlı makalemizde yanık acısını hemen geçirecek doğal ilaçlardan bahsedeceğiz. Bu ilaçlar içerdikleri özellikler sayesinde yanık acısını hemen kesebilme özelliğine sahiptir. Bu doğal yanık ilaçlarının neler olduğuna gelin hep birlikte bakalım.

Aloe Vera

Bir parça taze aloe vera kırın ve doğal şifalı merhemi olarak sürün. Aloe vera yanık acısını dindirerek kısa sürede bu dertten kurtumanızı sağlayacak özelliklere sahiptir.

Lavanta Yağı

En basit yanık ilaçlarından biri için lavanta esansiyel yağınızı alın. Ağrıyı hafifletmek ve yara izini önlemek için doğrudan yanığa 1-2 damla yağ uygulayın.

Nergis Yağı

Cildi iyileştirici özellikleri ile tanınan nergis, güçlü (ama aynı zamanda yumuşak) şirin bir çiçektir. Nergis yağı hasar görmüş cildi iyileştirmeye, yara izini azaltmaya yardımcı olur ve cildi rahatlatır.

Soğuk Su

İlk olarak, yaralı bölgeyi soğuk su altına tutun ve soğutun. Buz gibi soğuk olması gerekmiyor (bu da yanmayı daha da kötüleştirebilir). Soğuk su, yanığın ciltte yayılmasını önler ve ağrıyı geçici olarak yatıştırır.

Bal

Yemek pişirirken kendinizi yakarsanız, balın iyileştirici gücüne sarılınBu güçlü mutfak kürü anında serinletici rahatlama sağlayabilir ve aynı zamanda cildin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir, bu nedenle uygulamaya devam edin. Daha fazla yanma rahatlaması için birkaç damla nane esans yağı ekleyin. Denenecek diğer mutfak ilaçları: bir muz kabuğunun içi, bir parça ılık su içinde bir parça çiğ patates veya karbonat tozu.

Yanık Kremi 

Bir yamak kaşığı hindistan cevizi yağı eritilir ve 20 damla lavanta yağı eklenir . Kapaklı bir kapta serin ve kuru bir yerde saklayın. Hem lavanta hem de hindistancevizi yağının doğal olarak antibakteriyel özellikleri enfeksiyonu önler iyileşmeyi hızlandırır. Böylece her türlü küçük kesikler ve sıyrıklar için kullanılabilir.

Bir önceki yazımız olan Emu Yağı Nedir Neden Kullanılır? başlıklı makalemizde Emu Yağı Ne İşe Yarar?, Emu Yağı Nedir Neden Kullanılır? ve Emu Yağı Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu