Araç çubuğuna atla
Web Dünyası

Yasaklı Sitelere Nasıl Girilir?

Yasaklı Sitelere Nasıl Girilir? Engelli Sitelere Nasıl Girilir?

Yasaklı Sitelere Nasıl Girilir?

Yasaklı Sitelere Nasıl Girilir? İnternet sitelerinin bazıları farklı gerekçeler gösterilerek sürekli kapatılabiliyor. Sitenin kapanması demek tamamen ortadan kalkması anlamına gelmiyor. Kapanan bir site Türkiye’den erişime kapanıyor ama farklı ülkelerden aynı siteye girmek oldukça kolay. Siyasi, politik ve ahlaka aykırı olmalarından dolayı devlet eliyle Türkiye’den erişime engellenen bu sitelerin bazıları ilerleyen zamanlarda tekrar erişime açılıyor. Erişime açılmayan veya Türkiye’den herhangi bir sistemle giremediğimiz bu sitelere telefondan yada bilgisayardan bir kaç ayar değişikliği yaparak girebiliyoruz.

Kapanan bir siteye yayın durdu artık hiç bir şekilde açılmaz gözü ile bakmak yanlıştır. Bu siteler çalışmalarına ve içerik üretimine devam ediyor fakat sadece engellenen ülkelerden girilmiyor. Hatırlayacağınız üzere Türkiye’de facebook, youtube, wikipedia, twitter gibi bazı sosyal içerik üreten siteler kapanmıştı. İlerleyen yıllarda bu siteler farklı dönemlerde tekrar erişime açıldı. Türkiye’den herhangi bir ağ ile giremediğimiz bu siteler bir Dünyadaki diğer kullanıcılar tarafından rahatlıkla kullanılabiliyordu. Türkiye’de bulunan bazı kullanıcılar bir kaç ayar yaptıktan sonra bu sitelere erişebiliyordu. Bu sitelere farklı yollardan giriş yapıldığı zaman bir başka ülkeden giriyormuş gibi kullanabiliyorlardı.

DNS Nasıl Değiştirilr?

Türkiye’deki kullanıcıların bu sitelere girmesi DNS Değiştirme yöntemi ile oluyor.  Bir çok kullanıcı DNS adresini değiştirerek bu sayfalara giriş sağlayabiliyor. İnternitiniz bulunduğu sunucuları elle değiştirerek bu sitelere girmeniz mümkün. Yani anlayacağınız normal şartlarda sunucu sizin nereye gireceğinizi belirliyor ama siz DNS değiştirerek nereye girmek istediğinizi kendiniz belirliyorsunuz.

DNS Nasıl Değiştirilr?

DNS adresinizi değiştirmek için sistem alanında internete bağlanmak için kullandığınız Wifi ağına sağ tıklayıp Ağ ve Paylaşım Merkezi’ni Aç seçeneğine basmanız gerekiyor, buda sizi bağlantı ayarlarını görebileceğiniz bir sayfaya yönlendiriyor. Burada Kablosuz Ağ Bağlantısı seçeneğine tıkladığınızda bir pencere daha açılır. Bu pencerede İnternet Protokol Sürümü seçeneğine tıkladığınızda alt tarafta özellikler seçeneği çıkar. Özellikler seçeneğine tıklayıp DNS sunucu adreslerini otomatik al seçeneğinin üzerinde onay işareti yerine aşağıdaki DNS sunucu adresini kullan ifadesine tıklarsanız sayıların olduğu alanlar çıkar. Oraya 8.8.8.8-8.8.4.4 rakamlarını yazıp DNS değiştirme işlemini tamamlamış olursunuz.

VPNNasıl Değiştirilr?

VPN İle Engelli Sitelere Girme

DNS değiştirme işlemleri VPN olmadığı dönemlerde sıkça kullanılırdı ve bilmeyenler için kafa karıştırıcı bir yöntem olarak görünürdü. VPN ile yasaklı olan sitelere girmek bir hayli kolaydır. DNS değiştiren bir kullanıcı yasaklı sitelerin tamamına giremez ve mutlaka bir kaç sitede problem yaşardı. VPN ile dilediğiniz her siteye girmeniz rahat ve kolay. Virtual Private Network olan VPN’nin Türkçe karşılığı Özel Sanal Ağ anlamına geliyor. Bu programın yaptığı iş oldukça basit sizin ağ adresinizi yurt dışından göstererek ülkede yasaklı olan tüm sitelere girmenizi sağlıyor. Bu program sizi Hollanda, Belçika, Kanada, Avusturya gibi çok alakasız bir ülkede göstererek size sitelere girmekte kolaylık sağlıyor.

VPN İle Engelli Sitelere Girme

Yasaklı Sitelere Nasıl Girilir?                                                    VPN Uygulamaları

Zenmate adlı VPN programını indirerek bir kaç farklı ülkenin ağına bağlanıp Türkiye’deki dilediğiniz siteye rahatça girebilir bunun yanı sıra Türkiye’de yasaklı yabancı sitelere de girmeniz mümkün. En hızlı VPN programlarından biri olan Zenmateye ücretli üyelik sağlayarak daha farklı ülkelerdende erişim imkanı sağlayabiliyorsunuz.

Google Play üzerinden rahatlıkla indirebileceğiniz VPN programlarını açıp kapatmak oldukça basittir. VPN uygulamalarının bazıları sizden kimlik bilgilerinizi isteyip para talep edebilir bu uygulamaları kullanırken size en mantıklı geleni seçmeniz en doğrusu. VPN uygulamalrını kullanmadan önce asla okumadığınız gizlilik şartlarını ve kurallarını mutlaka okuyun.

Bir önceki yazımız olan Ripple Nedir Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde Ripple, Ripple Nasıl Alınır ve Ripple Nedir Nasıl Alınır? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu