Araç çubuğuna atla
Faydalı BilgilerGenel

Yaşınızı Değiştirmenin Yolları Nelerdir?

Yaş Nasıl Büyütülür? Yaşınızı Değiştirmenin Yolları Nelerdi?

Yaşınızı Değiştirmenin Yolları Nelerdir?

Yaşınızı Değiştirmenin Yolları Nelerdir? Yaşadığımız ve doğduğumuz coğrafya nedeni ile bir çoğumuzun yaşı nüfus kayıtlarına farklı tarihlerle girilmiştir. Yanlış girilen tarihler ilk okul birinci sınıftan itibaren başımıza hep bela olmuştur. Okula başlarken, resmi bir kuruma kayıt yaptırırken, erkekler askere giderken, evlenirken hep bir yerlerde karşımıza çıkan yaş problemleri canımızı sıkmıştır ve sıkmaya da devam etmektedir. Facebook kullanıcıları çok defa denk gelmişlerdir 1 ocak yani yılın ilk gününde yüzlerce insanın doğum günü yazar. İşte tüm bu sorunları ortadan kaldırmak için devlet bizlere yaş düzeltme hakkı tanıyor. Fakat yaş büyütme veya küçültme davaları sadece bir defa açılabiliyor çünkü mahkeme bir karar verir ve bu kararın tekrar değiştirilmesi çok zordur.

Yaş Davası Nasıl Açılır? Yaşınızı Değiştirmenin Yolları Nelerdir?

  • En önemlisi daha önceden yaşınızla ilgili bir dava açıp düzeltmiş olmamanız gerekmektedir.
  • Nüfusta gösterilen yaştan farklı bir dış görünüşünüz varsa yaşınızı görünüşünüze göre küçülte bilir veya büyütebilirsiniz.
  • Yaşını değiştirmek isteyen kişi talep ettiği yaşı mahkeme tarafından almak istiyorsa o yaşta bir ağabey yada kardeşi olmamalıdır. Örneğin 23 yaşında görünüyor ve yaşınızı 25 yaptırmak istiyorsanız o yaşta bir ağabeyiniz olmamalıdır yada 23 yaşında iseniz yaşınızı 22 yapmak istiyorsanız 22 yaşında bir kardeşiniz olmamalıdır.
  • Yaşını değiştiren kişinin kesinlikle hastanede doğmamış olması gerekmektedir. Çünkü hastane kayıtları geriye dönük değiştirilemez.
  • Mahkemeye böyle bir talepte bulunmak istiyorsanız yani yaşınızı değiştirmek isterseniz 18 yaşınızı geçmek zorundasınız. Aksi takdirde sadece anne ve babanız sizin adınıza dava açabilir.
  • Yaşını değiştirmek isteyen kişi mahkemeye başvurduktan sonra itiraz edilmezse davacı hastaneye gönderilir ve kemik yaşı ile ilgili detaylı bir heyet raporu istenir.
  • Yaş düzeltmesi yapmak isteyen kişi duruşma salonunda bulunmak zorundadır eğer bulunmazsa kendi tuttuğu bir avukata vekalet vererek işlemlerini halledebilir. Baro böyle durumlarda davacıya avukat atamaz.
  • Yaş küçültme ve büyütme davaları detaylı kemik testi istendiğinden dolayı uzun sürmekte ve en kısa 6 içerisinde dava sonuçlanır.
  • Yaş küçültme talebinde bulunan biri mahkeme masraflarını ve doya masraflarını kendi cebinden karşılar.
Yaşınızı Değiştirmenin Yolları Nelerdir?

 

 

Bir önceki yazımız olan Köpeğin Ölmek Üzere Olduğunu Anlayacağınız Belirtiler başlıklı makalemizde Evcil Köpeğin Ölmek Üzere Olduğunu Anlayacağınız 5 Ölüm Belirtisi, Evcil Köpekler Neden Ölürler Köpekler Neden Ölür ve Köpekler Neden Ölür hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu