Araç çubuğuna atla
İş Fikirleri ve İmkanlarıSektörelSosyal MedyaWeb Dünyası

Youtube’dan Para Nasıl Kazanılır

Son yıllarda internetten para kazanma konusunda en popüler olan alan youtuberlikdir Bizde sizler için youtube’dan para nasıl kazanılır sorusunu bu makalemizde yanıtlayacağız. Youtube’dan nasıl para kazanılır, youtube’dan para kazanmak için neler yapmak gerekir nasıl bir yol izlemek gerekir bu tarz soruların cevaplarını bu makalemizde bulabileceksiniz.

Youtube’dan Para Nasıl Kazanılır

Son yıllarda internetten para kazanma konusunda en popüler olan alan youtuberlikdir Bizde sizler için youtube’dan para nasıl kazanılır sorusunu bu makalemizde yanıtlayacağız. Youtube’dan nasıl para kazanılır, youtube’dan para kazanmak için neler yapmak gerekir nasıl bir yol izlemek gerekir bu tarz soruların cevaplarını bu makalemizde bulabileceksiniz.

Youtube’dan para kazanmak için öncelikle bir youtube kanalı açmanız gerekmektedir. Youtube kanalı açarken kanal ismini yayınlamayı planladığınız video türlerine göre belirleyin ve sektörünüze uygun logo ve kanal tasarımları yaptırın. Bu sizin ciddi bir kanal olma yolundaki ilk adımınız olacaktır. Bu işi yapmayı düşünüyorsanız en önemli kural özgün olmanız ve kendi videolarınızı oluşturmanızdır. Farklı kanallardan videolar alarak kendi kanalınızda yayınlayarak youtubedan para kazanmayı düşünürseniz bu yola hiç başlamanıza değmez. Çünkü youtube telif haklarına oldukça önem göstermektedir ve böyle bir durumda kanalınızın telif hakkından dolayı kapanma ihtimali çok yüksektir.

Youtube Kanalı Oluştururken Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar.

Öncelikle yukarıda belirttiğim gibi özgün bir kanal ismi ve bu isme özel bir logo ve kanal tasarımlarınızı yaptırmanız gerekmektedir.

Hesabınızı açarken Google hizmet koşullarını okuyup onaylayarak hesabınızı aktifleştirmiş olmaya özen gösteriniz. Onayı verdikten sonra karşınıza “Videolardan para kazan” diye bir buton çıkacaktır. Bu butonu tıkladıktan sonra ise çıkan ekranda videolarınızda yer almasını istediğiniz reklam türlerinin nasıl reklamlar olacağına karar vereceksiniz. Burada çıkacak reklam seçeneklerini ise yazımızın ilerleyen bölümlerinde size açıklayacağız.

Bu adımı da tamamladıktan sonra hesabınızı tamamlamış olacaksınız ve videolarınızın yanında küçük bir dolar sembolü çıkacaktır. Şimdi bu işlemde son adımınız ise Adsense hesabınızı youtube kanalınız ile ilişkilendirmek olacak.

Kanalınızda yayınlayacağınız videoların çekimi için uygun kamera ve yardımcı malzemelerinizi temin edin. Malım çekimleriniz ne kadar profesyonel olursa sizde işinizde o kadar profesyonel görünürsünüz. Ziyaretçilerin kanalınızı takip etmesi için ciddiyetinizi ve kararlılığınızı bu tarz hususlara dikkat ederek gösterebilirsiniz.

Youtube Reklam Türleri Neledir.

Overlay ( Bindirme ) Reklamları

Overlay yani bindirme reklamları youtube’da video izlerken videonun altında çıkan yatay banner reklamlarıdır.

TruView ( Akış İçi ) Reklamlar

Bu akış içi reklamlar ise youtube’da sık sık karşılaştığınız video başlamadan önce çıkan reklamlardır.

Youtube Reklam Türü Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir.

Genelde bu iki reklam seçeneğini birden seçmeniz çok mantıklı olmamaktadır. Videonuzun türüne göre buna karar vermeniz gerekmektedir. Mesela Müzik videoları yayınlayacak bir kanal iseniz Akış içi reklamlar daha mantıklı olur çünkü müzik dinlerken kullanıcılar farklı sekmelerde işlem yapar müzik başladıktan sonra youtube sekmesinden başka seçmelere geçilir Ama mesela sosyal deneyler yapan bir kanal oluşturmayı düşünüyorsanız Bindirme reklamlar daha mantıklı olacaktır. Çünkü Kullanıcılar bu tarz videoları sonuna kadar izlemektedir.

Youtube’un Para Kazanmaya Başlamak İçin Belirlediği Kurallar

Bu hususta youtube’un da bazı kuralları bulunmaktadır. Öyle her kanal açan kanalı açar açmaz para kazanmaya başlamamaktadır. Emek gerektiren bir işlem bu yolda sizi beklemektedir. Peki bu kurallar nelerdir.

En az 1.000 aboneye ulaşmış olmak gerekmektedir.

Kanalınızda yüklü olan tüm videolar en az 1.000 defa görüntülenmiş olmalıdır.

Kanalınızın en az 10.000 görüntülenmeye sahip olması gerekmektedir.

Bu rakamlara ulaşmadan youtube’dan para kazanmaya başlayamıyorsunuz. Bu adımlara ulaştıktan sonra artık gelir elde edebilecek bir kanal sahibi olabiliyorsunuz. Tabi siz yine de bu işi ciddi anlamda yapmayı düşünüyorsanız bu rakamların çok çok fazlasına ulaşmanız gerekmektedir. Bunun içinde yapmanız gereken şeyler özgün olmak ve düzenli aralıklarla videolar eklemektir. Kaliteyi sağladığınız takdirde gerisi zaten kendiliğinden gelmeye başlayacaktır.

Youtube Takipçisi Nasıl Arttırılır

Takipçilerinizi arttırmak için kaliteli bir kanal kaliteli içerikler oluşturmanız gerekmektedir.

Sektör analizi yaparak Türkiye’de olmayan alanlara yönelmenizde fayda vardır.

Youtube videolarınızı kaliteli çekin.

İçerikleriniz özgün olsun diğer kanallardan mümkün oldukça az kopya çekmeye çalışın başka kanalllarda olmayan konularda videolar yükleyin.

Kamera karşısında oldukça doğal davranın ki izleyiciler sıkılmasın ve sizi takip etmeye devam etsin.

Düzenli olarak içerik ekleyin 1 gün 3 video ekleyip 2 ay video eklememezlik etmeyin. Mesela 2-3 günde bir 1 video ekleyerek düzeninizi kurun bunu müsaitlik durumunuza göre ayarlayın ama dediğimiz gibi mümkün oldukça aralıkları kısa tutun.

Güncel konularda videolar çekmeye özen gösterin. Güncel konuların aranma hacmi her zaman çok yüksektir ve bu konularda yayınlayacağınız videolar daha kolay popüler olabilmektedir.

Sektörünüzde ünlü olan videoları bulup bu videolara karşılıklar verin. Bu yöntemle başarılı videolardan faydalanarak sizde videonuzu popüler bir hale getirebilirsiniz.

İzleyici kitlesinin en çok istediği tarzda videolar çekin. Kitlenizin beklentileri hakkında iyice analiz yapıp bu beklentileri karşılamaya özen gösterin.

İyi youtuberlarla iş birliği yapmaya çalışın. Ünlü youtuberlara ulaşıp onlarla beraber video çekimleri yaparak birbirinizden karşılıklı olarak faydalanın. Bu iki taraf içinde faydalı olacaktır.

Videolarınıza kısa açıklamalara ekleyin izleyicilerin yorumlarını karşılıksız bırakmayın ve izleyicilerinizde oldukça fazla iletişim kurarak ilgilerini çekmeyi başarın.

Sosyal medyadan faydalanın. Sosyal medya hesapları oluşturarak buralarda videolarınızı paylaşın ve insanların videolarınızı paylaşabilmesi için sayfalarda videolarınızı yayınlamaya özen gösterin.

Büyük Youtuberların Tavsiyeleri

Çektiğiniz videoların sizin ve izleyicileriniz için faydalı olmasına özen gösterin.

Pansino isimli youtuber şöyle bir tavsiyede bulunmatadır.: “Benim temel kuralım izlemek istediğim türden videolar hazırlamaktı. Kurduğum kanalı ilk etapda iş amacı ile kurmadım. Zaten hiçbir ünlü youtuber bu amaçla başlamamıştır bu işe. İlk etapda faydalı ve eğlenceli içerikler üretmek gerekiyor. Bu adımları mantıklı bir şekilde yaparsanız sizin başarıyı aramanıza gerek kalmaz başarı kendi gelip sizi bulur.”

Başka bir ünlü youtuber olan Ho ise şöyle diyor: “Bu işe başlayarak video çekenler çektikleri videoların izleyicilere bi katkısının olup olmadığına dikkat etmelidir. Bu işi bir sektör olarak görüyorsanız çekimleriniz özel ve özgün olmalıdır. Ve hatta bunu bir iş olarak görüyorsanız eğer insanların içeriklerinizi nasıl ürettiğinizi ve neler üretebildiğinizi görmeleri gerekmektedir.”

Belirli bir başarıya ulaştığınız zaman ortaklık teklifleri alacaksınız, aldığınız bu teklifleri iyice düşünün.

Cassey Ho isimli youtuber, Blogilates isimli youtube kanalınına 2009 yılında başladı. Blogilates isimli projesi ile ilgili şöyle diyor: “Bayanlar benle beraber çalışmaktan keyif alıyorlar. Çünkü bu işi kendi evlerinden rahat bir şekilde yürütebiliyorlar. Salonlara yada özel ekipmanlara ihtiyaçları olmuyor.”

Cassey Ho isimli ünlü youtuber 2015 yılında “24 Hour Fitness” isimli bir şirketle ortaklık anlaşması yaparak bir spor salonunda dersler vermeye başlamıştır. Burada Ho’nun özel tekniklerini öğrenen bazı antrenörlerde öğrencilerine bu teknikleri öğretebiliyorlar. Ünlü youtuber Ho bir şirket ile anlaşma yapacağı zaman en önemli kural bu anlaşma sonucunda takipçilerine bir faydasının olup olmayacağıdır. Ho; eğer takipçilerine faydası olmayacaksa yapacağı ortaklıkların hiçbir anlamının olmadığını savunmaktadır. Belki de Ho’nun bu kadar sevilmesinin kaynağı da buradan gelmektedir.

Emeklerinizin boşa gideceği düşüncesine asla kapılmayın

Ünlü bir youtuber sadece 1 içeriği için 80 saat hazırlık yaptığını ve bunun çekimi için 3 ile 6 saat arasında bir zaman harcadığını söylüyor ve bu kadar emekle beraber masraflarda yapmaktadır. Ve eğer ortada ciddi bir emek varsa kararlılık sonucunda bunun asla boşa gitmeyeceğini söylemektedir. Yani eğer emek verip birşeyler yapmışsanız ve yapıyorsanız asla pes etmeyin.

Kararlı olmaktan asla vazgeçmeyin

Videolarınızın çekimini yaparken en çok dikkat etmeniz gereken hususlardan biri orijinal olmanızdır. Yapmacık davrandığınızda bunu takipçileriniz hissedecektir ve sizden uzaklaşmasına sebep olacaktır. Orjinal olun kendiniz olun ve kararlı olun. Bu işte isminizi belli bir noktaya taşıyabilmek için hele ki günümüz rekabet ortamında ciddi bir emek harcamanız gerekmektedir. Öyle bazı insanların youtube’dan para kazanmak çok kolay demesine bakmayın. İşe başlamadan iyice düşünün ve bu işe başlamaya net olarak karar verdinizmi bu yoldan dönmeyide asla düşünmeyin.

Bir önceki yazımız olan Youtube’dan Kaç İzlenmeye Kaç Para Kazanılır ? başlıklı makalemizde Türkiye'de Bir Youtuber Ne Kadar Kazanıyor, Youtube’dan Kaç İzlenmeye Kaç Para Kazanılır ? ve Youtube’den kazandığım parayı nasıl çekebilirim hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu