Araç çubuğuna atla
Sağlık

Yulaf Ezmesi Cilt Sorunlarında Kullanılır Mı?

Yulaf Ezmesi Cilt Sorunlarında Kullanılır Mı? Yulaf Ezmesi Cilt Sorunlarında Nasıl Kullanılır?

Yulaf Ezmesi Cilt Sorunlarında Kullanılır Mı?

Yulaf ezmesi sadece sağlıklı bir kahvaltılık değil aynı zamanda cilt sorunları için de doğal bir tedavi yöntemlerinden biri olarak bilinmektedir. Yulafın içinde bulunan antioksidanlar, vücudun serbest radikallerle savaşmasına yardımcı olur. Yulaf Ezmesi Cilt Sorunlarında Kullanılır Mı? evet yulaf ezmesi cilt hastalıklarını tedavi etmeye yardımcı olmaktadır. Yulaf ezmesi alerji, deride döküntü ve daha bir çok cilt sorununu ortadan kaldıran bir besindir.

Yulaf Ezmesi Cilt Sorunlarında Kullanılır Mı?

Sedef Hastalığı

Sedef hastalığı, ciltte kuruluk, kaşıntı hatta kanamaya neden olabilir. Yulaf ezmesi, cildinizi rahatlatmaya, kaşıntıyı azaltmaya ve cildin dokusunu nemlendirerek iyileştirmeye yardımcı olacak mükemmel bir anti-enflamatuardır.

1 bardak yulaf ezmesini sıcak küvet suyuna ekleyin ve suyun içinde 20-25 dakika kalın. Sonra cildinizi iyice durulayın ve kurulayın. Ardında kurumayı önlemek için nemlendirici sürün.

Bebek Bezi Döküntüleri

Yeni doğan bebeklerde, bebek bezi döküntüsü oldukça yaygındır. Yulaf ezmesinin içindeki saponinler, bölgeyi güvenli bir şekilde temizlemeye ve cilt üzerinde koruyucu bir bariyer oluşturmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, yulaf ezmesinde bulunan antioksidanlar kızarıklığı ve şişmeyi azaltır.

Bebeğinizin banyo suyuna 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi ekleyin ve bir süre bekletin. Sonra bebeğinizi suda 10 dakika boyunca bekletin. Bebeğinizin cildini iyice kuruladıktan sonra yeni bez kullanmadan önce birkaç dakika hava alması için açık bırakın.

Kaşıntılı ve Kuru Cilt

Yulaf ezmesi, kuru veya kaşıntılı ciltler için etkili bir tedavi olarak kullanılır. Yulaf ezmesinde bulunan antioksidanlar iltihabı azaltmaya yardımcı olur ve kaşıntı hissi azalır. Ayrıca, nemi korumak ve kuruluğu azaltmak için cilt üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturur.

Bir kaseye 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi koyun ve yeteri kadar su ekleyerek bir macun elde edin. Yulafın suyu emmesi için birkaç dakika bekleyin, ardından cildinizdeki sorunlu alana uygulayın. 20 dakika bekletin, sonra ılık su ile durulayın. Bu yöntemi, 4 ila 5 gün boyunca günde 2-3 kez tekrarlayın. Alternatif olarak, 2 bardak yulaf ezmesini, küvetteki suya ekleyerek içinde 20 dakika kalabilirsiniz. Bunu günde bir kez yapmanız yeterlidir.

Egzama

Egzama ve alerjik rahatsızlıklara bağlı yoğun kaşıntı, yulaf ezmesi ile geçirilebilir. 1 bardak yulaf ezmesini bir tülbente koyun, tülbenti bağlayın, sonra suyun içine koyun. Yulafın suyu emmesi için 15 dakika kadar bekleyin. Ardından tülbenti sudan çıkararak, cildinizde sorunlu alana yerleştirin. Eğer tedavi edilmesi gereken alan genişse, yulafı küvetteki suya ekleyebilir ve içinde bir süre kalabilirsiniz.

Döküntüler ve Sivrisinek Isırıkları

Döküntüler, alerjik reaksiyon, enfeksiyon, sağlık durumu veya böcek ısırmasından kaynaklanabilir. Nedeni ne olursa olsun yulaf ezmesi, anti-enflamatuar özelliklerinden dolayı her tür döküntüden kurtulma sağlayabilir. Yulaf ezmesi, sivrisinek ısırıkları tedavisinde harika çalışır. ¼ bardak yulaf ezmesi, 2 yemek kaşığı karbonat ve 1.5 yemek kaşığı zeytinyağını karıştırın. Karışımı küvetteki suya ekleyin ve suyun içinde 15-20 dakika kalın.

Bir önceki yazımız olan 40 Yaşından Sonra Yapılmaması Gereken Egzersizler başlıklı makalemizde 40 Yaşından Sonra Yapılmaması Gereken Egzersizler, İlerleyen Yaşlarda Egzersiz Yapmak Tehlikeli Midir? ve İlerleyen Yaşlarda Yapılmaması Gereken Egzersizler hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu