Sağlık

Zencefil Çayının Faydaları

Zencefili Çay Olarak İçmenin Vücuda Olan Faydaları

Zencefil Çayının Faydaları

Zencefil kökü tüm güçlü sağlık yararları elde etmek için en kolay yollarından biri çay haline getirerek içmektir. Zencefil Çayının Faydaları çok fazla ve etkilidir. Kökü sıcak suya sokmak, değerli besinlerin kaçmasını ve vücudunuz tarafından daha kolay erişilmesini sağlayarak bir çok sağlık sorununa iyi gelmektedir. Birçok kolay çay poşetleri içinde paketlenmiş olan zencefil çayı satılmaktadır ancak taze zencefil genellikle daha güvenli ve daha sağlıklıdır, çünkü poşet çaylara koruyucu işlemler uygulanarak zararlı hale getirilmektedir.

Zencefil Çayının Faydaları Nelerdir?

Ağrıları Kesicidir

Çok fazla ağrı kronik iltihaptan geldiğinden, zencefildeki gingerol bileşiğinin kas, eklem ve kemik rahatsızlığını azaltmaya yardımcı olabileceği de mantıklı geliyor. Bir çalışmada diz osteoartritten muzdarip olanlar tarafından düzenli zencefil ekstresi tüketiminin etkileri incelendi. Bu çalışma zencefil ile plasebo uygulanan grupta, plasebo kontrol grubuna göre belirgin bir ağrı azalması olduğunu ortaya koydu.

Mide bulantısı giderir

Hamile kadınlarda sabah hastalığının etkilerini azaltmaktadır. Bu alternatif tedaviyi kullanmadan önce dikkatli olun, çünkü bazıları zencefilin büyük miktarlarda alındığında düşüklere neden olabileceğini iddia edilmektedir. Gebelikle ilgili bulantı için zencefil kullanmadan mutlaka doktora danışın. Bir çalışmada ayrıca zencefilin kemoterapi gören erişkin kanser hastaları üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu çalışma kemoterapiye maruz kalanlar için mide bulantısı şiddetinde belirgin bir azalma olduğunu göstermiştir. Çığır açan araştırmalar, gingerol bileşiğinin belirli kanser türleri için bir tedavi olarak kullanılması olasılığını bile önermektedir. Bir çalışmada gerçekleştirilen in vitro kanser hücrelerinin sağlıklı hücrelere korurken kanser hücrelerini öldürmek için önemli bir yetenek ortaya çıkarmıştır.

Kilo Vermeyi Kolaylaştırır

Kilo vermek yorucu ve uzun bir süreç olabilir, bu yüzden yol boyunca biraz yardım almak güzel. Zencefil çayı, iştahınızı bastırarak ve diğer sağlıksız içecekler yerine gün boyunca yudumlayabilirsiniz. Ayrıca hızla kilo vermenize yardımcı olmak için yağ yakmanıza yardımcı olur ve yağ depolanmasını azaltır.

Kan Dolaşımını Artırır

Kötü kan dolaşımı aşırı derecede tehlikeli olabilir ve kalp krizine, kan pıhtılarına neden olabilir. Zencefil aşırı pıhtılaşmayı önlerken vücudunuzun tüm bölgelerine sağlıklı kan akışını teşvik etmek için doğal bir kan inceltici görevi görür. Atipik kanın pıhtılaşmasından mustarip olsun veya olmasın, kardiyovasküler sistemin geliştirilmesi beyin fonksiyonunu, hücre büyümesini ve sağlıklı cildi teşvik eder.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Zencefil, bağışıklık sistemini hastalıklara karşı korumaya ve güçlendirmeye hizmet eden güçlü antioksidanlarla doludur. Sadece bu değil, zencefil çayı, olumsuz solunum semptomlarını engelleyerek soğuk algınlığı ve alerjilerin ciddiyetini ve süresini azaltabilir. Ayrıca zencefil çayı baharatı ve tekmesi sinüsleri temizlemeye ve tıkanmış sümükleri gidermeye yardımcı olur.

Stresi Azaltır

Zencefil çayı birçok kişi tarafından vücuda huzur ve uyum sağlayan güçlü bir sakinleştirici madde olarak düşünülmektedir . Bu, lezzet ve kokulu aroması nedeniyle teoridedir. Herhangi bir çayın içilmesi, tedavi edici bir işlem olarak kabul edilir, çünkü sıcak sıvı içten dışa doğru gevşetir.

Bir önceki yazımız olan En İyi Elektrolit Kaynakları başlıklı makalemizde Elektrolitler Hangi Besinlerde Bulunur?, Elektrolitlerin Vücuda Faydaları Nelerdir? ve Elektrolitlerin Yan Etkileri Var Mıdır? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu