Araç çubuğuna atla
Sağlık

Zeytinyağı Kulak Enfeksiyonlarında Nasıl Kullanılır?

Zeytinyağının Kulak Enfeksiyonlarında Kullanma Yöntemleri Nelerdir?

Zeytinyağı Kulak Enfeksiyonlarında Nasıl Kullanılır?

Kulak enfeksiyonları her yaşta insan oluşan bir durumdur. Özellikle bakterilerin ve virüslerin kulağa yerleşmesi ile oluşan kulak enfeksiyonu çok ciddi ağrılara neden olabilmektedir. Bu durum orta kulak iltihaplandığı ve sıvının bu bölümde biriktiğinde acilen temizlenmesi gerekir. Zeytinyağı işte tamda burada işe yaramaktadır. Zeytinyağı Kulak Enfeksiyonlarında Nasıl Kullanılır? sorusunun cevabını bu yazımızda vererek sizleri ciddi bir sorundan kurtaracağız. Kulak enfeksiyonunda zeytinyağının farklı kullanım türleri vardır. Gelin hep birlikte bu kullanım şekillerine bakalım.

Zeytinyağı Kulak Enfeksiyonlarında Nasıl Kullanılır?

Zeytinyağı ve fesleğen yaprakları

Fesleğen yaprakları, enfeksiyona neden olan kulaklardaki bakterileri etkisiz hale getirmeye yardımcı olabilir. 1/4 bardak fesleğen yaprağını ezerek suyunu çıkarın ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağını ile karıştırın. Karışımla bir parça pamuğı ıslatın ve kulağa yerleştirin. Bir hafta boyunca günde iki kez tekrarlayın.

Bakteriyel kontrol için zeytinyağı ve soğan suyu

Sarımsak gibi, soğan da enfeksiyonu kontrol etmeye yardımcı olabilecek güçlü antibakteriyel kimyasallar içerir. 1 tatlı kaşığı soğan suyu ve 1 yemek kaşığı zeytinyağını karıştırın. Bir damlalık kullanarak, birkaç damla karışımdan kulağa dökün. 10 dakika bekletin. Karışımı bir havlu kullanarak çıkarın. Bunu bir ila iki hafta boyunca günlük yapın. Kulak enfeksiyonu iyi tedavi edilmezse ciddi bir soruna yol açabilir. Zeytinyağı, enfeksiyonu hafifletmek için etkili ve güvenli bir ev ilacıdır. Ancak, aşağıdaki belirtileri görürseniz bir doktora görünmelisiniz.

Sıcak zeytinyağı

Sıcak zeytinyağı enflamasyonu azaltmada etkilidir ve ağrıdan anında rahatlama sağlar. 1 yemek kaşığı zeytinyağını hafifçe ısıtarak bir damlalığa aktarın. Sıcak zeytinyağını kulağa birkaç damla damlatın. Bir ila iki hafta boyunca günde bir kez ilacı tekrarlayın.

Uçucu yağlar ile zeytinyağı

Papatya gibi bazı esansiyel yağlar antibakteriyel özellikleri ile bilinir. Bu ilacı hazırlamak için 1 çay kaşığı zeytinyağı, 2 damla papatya yağı ve 1 damla lavanta yağına ihtiyacınız olacak. Zeytinyağını papatya ve lavanta yağı ile birleştirin. Karışımı enfekte olmuş kulağa bir pamuk topu kullanarak uygulayın. Bu ilacı iki hafta kadar günde iki kez kullanın.

Ağrı kesici için zeytinyağı ve sıcak kompres

Sıcak kompres, ağrı ve rahatsızlığı hafifletmek için etkili bir yoldur. Bir şişe ılık su alın ve kulağınızın üzerine koyarak 5-6 dakika bekletin. Kısa bir ara verin ve işlemi tekrarlayın. 3-4 kez tekrarladıktan sonra bir parça pamuğu zeytinyağı ile ıslatarak kulağa yerleştirin. Enfeksiyon temizlenene kadar bu prosedürü günde iki kez yapın.

Zeytinyağı ve sarımsak suyu dezenfektanı

Sarımsak, kulak enfeksiyonu sorununu çözmeye yardımcı olabilecek antimikrobiyal maddeler içerir. 2 diş sarımsağı suyunu çıkarmak için ezin ve 1 yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırın. Karışımdan birkaç damla damlalıkla enfeksiyonlu kulağa damlatın. Enfeksiyon temizlenene kadar bu prosedürü günde bir kez uygulayın.

Zeytinyağı ve elma sirkesi

Elma sirkesi, kulak enfeksiyonu gibi bakteriyel enfeksiyonlar için etkili bir ilaçtır. 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ve 1/4 çay kaşığı elma sirkesini karıştırın. Karışımı damlalıkla kulağa koyun ve 5 dakika bekletin. Sonra kulağı boşaltmak için başınızı eğin. Bir hafta boyunca günde iki kez uygulayın.

Bir önceki yazımız olan Kahvaltıda Tüketilmemesi Gereken Besinler başlıklı makalemizde Kahvaltı Yaparken Yememeniz Gerekenler Nelerdir?, Kahvaltıda Tüketilmemesi Gereken Besinler ve Kahvaltıda Yemememiz Gerkenler hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu